Tatry. Bardzo trudne warunki turystyczne i lawinowa trójka

Polska
Tatry. Bardzo trudne warunki turystyczne i lawinowa trójka
TOPR
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Po obfitych opadach śniegu, także na szlakach w Beskidach panują bardzo trudne warunki. W rejonie Babiej Góry ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach od kilku dni intensywnie pada śnieg. W górach wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się.

 

- Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, ograniczający widzialność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Wybierając się na niżej położone szlaki i drogi dojściowe do schronisk warto mieć ze sobą raczki i kijki.

 

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Nieznaczne zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W ostatnich kilkunastu godzinach spadło 8-15 cm śniegu – powiedział w sobotę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.

 

ZOBACZ: Tatry. Lawina przysypała dwóch turystów. Poszkodowani sami zdołali wydostać się z lawiniska

 

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - mówił.

 

Jak zaznaczył, rano termometry pokazywały siedem stopni mrozu w Ustrzykach Górnych i minus pięć stopni Celsjusza w Cisnej.

 

- W bieszczadzkich dolinach leży od 22 do 35 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a widoczność waha się od 500 metrów do dwóch kilometrów – dodał Bujwid.

W góry z naładowanym telefonem i aplikacją "Ratunek"

Z kolei powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-60 cm śniegu.

 

Bujwid przypomniał, że idąc w góry turyści powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". - Dzięki niej łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych - wyjaśnił.

 

Jak mówił, aplikacja "Ratunek" pomogła w piątek naprowadzić na właściwy szlak grupę turystów, którzy 300-400 metrów zboczyli z trasy na Połoninie Wetlińskiej.

Bardzo trudne warunki w Beskidach 

Po obfitych opadach śniegu warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są bardzo trudne; miejscami spadło 30 cm puchu. Ratownicy GOPR poinformowali w sobotę rano, że szlaki były nieprzetarte.

 

- Turyści zapewne przetrą szlaki, ale rano były przysypane. To efekt obfitych opadów śniegu - miejscami spadło go 30 cm. Rano było mroźno, od -5 st. w Szczyrku do -10 na Rysiance. Widoczność na ogół jest dobra. Zachmurzenie pełne - powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR. Jego zdaniem warunki turystyczne są "bardzo trudne". Pokrywa śniegu wynosi od 25 cm na Leskowcu i 35 cm Szczyrku do 60 cm na Hali Miziowej i prawie 1 m na Markowych Szczawinach.

 

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest ono umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

 

ZOBACZ: Czeska minister: projekt umowy ws. Turowa jest gotowy do przedyskutowania przez rząd

 

W masywie Pilska możliwe są zejścia małych lawin w stromych, wklęsłych formacjach terenu, znajdujących się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

 

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach i raki lub przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” oraz termos z ciepłą herbatą. Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie.

Akcja ratunkowa w rejonie Baraniej Góry

Jak niebezpieczne są obecnie Beskidy, przekonały się minionej nocy dwie grupy turystów - sześcioosobowa i dwuosobowa, które zgubiły drogę w rejonie Baraniej Góry. - Akcje trwały do 3 nad ranem. Wszystko skończyło się dobrze. Turyści byli wychłodzeni, ale pomoc przyszła w porę - podali beskidzcy goprowcy.

 

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach

o. Warunki na szlakach turystycznych w górach są trudne; temperatura odczuwalna spadła do minus 15 stopni Celsjusza.

 

W sobotę w Karkonoszach wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej skali) po intensywnych opadach śniegu, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu godzinach. Spadło tam od 10 do 20 cm śniegu.

 

 

W Karkonoszach w sobotę wieje wiatr w porywach do 50 km/h. Temperatury w szczytowych partiach do -8 stopni Celsjusza, odczuwalna do -15 stopni Celsjusza – podał GOPR.

 

ZOBACZ: Fogiel o projekcie dot. weryfikacji covidowej: jestem przekonany, że większość klubu PiS będzie "za"

 

Ratownicy ostrzegają, że warunki na szlakach turystycznych w górach są trudne. - Miejscowo powyżej górnej granicy lasu mogą tworzyć się zaspy. W wywianych miejscach może występować oblodzenie - podano

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie