Austria. Rząd organizuje loterię, by zachęcić do szczepień

Świat
Austria. Rząd organizuje loterię, by zachęcić do szczepień
FLICKR/European People's Party
Kanclerz Austrii Karl Nehammer

Rząd austriacki ogłosił w czwartek uruchomienie krajowej loterii, która ma zachęcać do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Można wygrać 500 euro, a szczęśliwy jest co dziesiąty kupon. Również w czwartek parlament będzie głosował nad wprowadzeniem od lutego obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych.

Austria jest jednym z najsłabiej zaszczepionych krajów Europy Zachodniej, zaszczepiło się tam ok. 72 proc. społeczeństwa. Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Omikron wskaźniki dziennych infekcji gwałtownie rosną, w środę - według danych Agencji Reutera - odnotowano ponad 27,6 tys. zakażeń. Rząd stara się jednak uniknąć kolejnego lockdownu.

 

Dlatego austriacki rząd postanowił zorganizować loterię. - Co można wygrać na loterii? Kupony! - powiedział na konferencji prasowej kanclerz Austrii Karl Nehammer. - Nauczyliśmy się z przeszłości i zrozumieliśmy, że loteria to najlepszy możliwy sposób na stworzenie systemu zachęt - dodał.

Ile można wygrać?

Podczas konferencji rozdawano obecnym - zarówno zaszczepionym jak i niezaszczepionym - losy odpowiadające liczbie dawek, jakie otrzymali. Ci, którzy byli po zastrzyku przypominającym, dostawali trzy losy. Nehammer wyjaśnił, że trafiony los oznacza kupon podarunkowy o wartości 500 euro, a wygrywa jeden na dziesięć losów.

 

ZOBACZ: Austria. Rada ds. szczepień rekomenduje czwartą dawka szczepionki dla niektórych grup społecznych

 

W czwartek parlament austriacki będzie głosował nad wprowadzeniem od lutego obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Grzywny za brak szczepionki będą się zaczynały od 600 euro i mogą sięgnąć 3,6 tys. euro. Jeśli uchwała wejdzie w życie, Austria będzie pierwszym krajem UE, w którym szczepienia będą obowiązkowe. 

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie