Austria. "Baby boom" w drugim roku pandemii - przyrost narodzin o 3,12 proc.

Świat
Austria. "Baby boom" w drugim roku pandemii - przyrost narodzin o 3,12 proc.
Pixabay
W 2021, czyli w drugim roku pandemii, w szpitalach w całej Austrii zarejestrowano 85 690 narodzin

Po spadku urodzeń w 2020 roku, w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie tego trendu i drugi rok pandemii zakończył się dla Austrii przyrostem o 3,12 proc. Największy wzrost narodzin - 7 proc. - odnotowała Styria.

Jak wynika z "Oficjalnej listy urodzeń", przygotowanej przez firmę Nutricia Milupa Austria, producenta żywności dla niemowląt, w Austrii w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie niekorzystnego, zniżkowego trendu urodzeń z 2020 roku.

 

ZOBACZ: Kraska: telefon zaufania dla dzieci i młodzieży będzie działał przy Rzeczniku Praw Dziecka

 

W 2021, czyli w drugim roku pandemii, w szpitalach w całej Austrii zarejestrowano 85 690 narodzin, co oznacza wzrost o 3,12 procent. Najwyższ przyrost odnotowała Styria - ok. 7 procent. Najwięcej dzieci urodziło się w Wiedniu - 20 794 (+ 1,14 proc.), w Górnej Austrii - 15 3131 (+ 2,18 proc.) i Dolnej Austrii - 13 829 (+ 4,1 proc.). Dalej jest Styria z 11 503 urodzeniami (+ 7,17 proc.).

"Mały wyż demograficzny" w Austrii

- Można powiedzieć, że nasza lista urodzeń zawsze odzwierciedla również pewien obraz nastrojów społecznych. Jeśli pandemia w Austrii w 2020 r. doprowadziła do zauważalnego spadku liczby urodzeń, najwyraźniej okres oczekiwania w zakresie planowania rodziny dobiegł końca w 2021 - komentuje Nichole Duttine, dyrektor zarządzająca Nutricia Milupa Austria.

 

ZOBACZ: Ewa Kopacz po raz kolejny wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

 

- Nie jest jednak do końca pewne, czy ten trend wynika z rosnącej pewności siebie, czy z przyzwyczajenia i wyuczonej rutyny w radzeniu sobie z pandemią i lockdownami. Jednak w porównaniu do ostatnich kilku lat liczby z pewnością wskazują na "mały wyż demograficzny" - zauważa Duttine.

Zebrane dane mogą się różnić od oficjalnych statystyk

"Oficjalna lista urodzeń" firmy Nutricia Milupa 2021 pokazała również kliniki w kraju o najwyższych wskaźnikach urodzeń. Z 4245 porodami (+10,46 proc.) prowadzi szpital uniwersytecki w Grazu, niewiele dalej za nim na liście jest szpital św. Józefa w Wiedniu z 4134 narodzinami (+ 6,19 proc.).

 

Jak zaznacza portal Vienna Online, „Oficjalna lista urodzeń” Nutricii nie pokrywa się w pełni z danymi krajowego urzędu statystycznego. Firma rejestruje bowiem wyłącznie porody, mające miejsce w szpitalach i klinikach, podczas gdy urząd statystyczny rejestruje liczbę wszystkich noworodków (np. urodzonych także w wyniku porodów domowych).

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie