Austria. Sylwester z godziną policyjną. Nowe ograniczenia w związku z pandemią

Świat
Austria. Sylwester z godziną policyjną. Nowe ograniczenia w związku z pandemią
Pixabay/tookapic
Ewentualne spotkania sylwestrowe powinny odbywać się w "małych grupach, z udziałem osób przetestowanych, najlepiej na zewnątrz"

Surowsze zasady podczas spotkań, ograniczenia wjazdu dla czterech krajów, godzina policyjna obowiązująca także w Sylwestra – to jedne z nowych ograniczeń, ogłoszonych po środowym szczycie z udziałem władz federalnych, krajów związkowych i nowego ogólnokrajowego sztabu kryzysowego do zwalczania pandemii (GECKO).

Po zakończeniu ogólnokrajowego lockdownu w połowie grudnia rząd początkowo zapowiedział złagodzenie restrykcji (m.in. zniesienie godziny policyjnej w Sylwestra), jednak to już nieaktualne - informuje portal Nachrichten.

 

- Wiemy, że Omikron działa szybko. Dlatego staramy się działać równie szybko - zapowiedziała szefowa GECKO Katharina Reich, informując o zaplanowanych działaniach, mających na celu spowolnienie rozprzestrzenianie się wirusa.

 

ZOBACZ: Austria. Obowiązek noszenia maseczki we własnym domu. Nowe restrykcje

 

Obowiązująca obecnie godzina zamknięcia lokali gastronomicznych zostanie przesunięta od 27 grudnia z godz. 23 na 22. Dotyczyć to będzie także nocy sylwestrowej. - Nie czas na świętowanie – skomentowała Reich, dodając, że ewentualne spotkania powinny odbywać się "małych grupach, z udziałem osób przetestowanych, najlepiej na zewnątrz".

Utrudniony wjazd osób z krajów o wysokiej zachorowalności na COVID-19

Pomimo niezadowolenia branży turystycznej, od 25 grudnia utrudniony będzie wjazd osób z kilku krajów o wysokiej zachorowalności na COVID-19 (aktualnie do grupy tej należy Wielka Brytania, Holandia, Dania i Norwegia). Przyjeżdżający z tych krajów będą objęci obowiązkową kwarantanną, z wyłączeniem osób zaszczepionych trzema dawkami i posiadającymi negatywny wynik testu PCR. Nie obejmuje to dzieci.

 

Kraje związkowe nastawiają się tymczasem na zapewnienie wystarczającej liczby szczepień i testów w okresie świątecznym z uwagi na wprowadzenie od lutego 2022 r. powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

 

- Obłożenie oddziałów intensywnej terapii jest nadal bardzo wysokie. Trudno powiedzieć, czy kolejny lockdown będzie potrzebny, nie można tego wykluczyć – skomentował gubernator Górnej Austrii Thomas Stelzer.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie