Austria. Rada ds. szczepień rekomenduje czwartą dawka szczepionki dla niektórych grup społecznych

Świat
Austria. Rada ds. szczepień rekomenduje czwartą dawka szczepionki dla niektórych grup społecznych
PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo

Austriacka rada ds. szczepień zarekomendowała podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 niektórym grupom społecznym, w tym części pracowników medycznych. Eksperci podkreślili, że nie ma obecnie danych, które uzasadniałyby podanie czwartej dawki wszystkim obywatelom.

- W związku z nadchodzącą falą zakażeń Omikronem (czwarta dawka) może zostać zaproponowana na obszarach wysokiego ryzyka (np. wśród narażonych pracowników służby zdrowia) i na obszarach systematycznie zagrożonych po sześciu miesiącach od podania trzeciej dawki - wskazała rada w wytycznych opublikowanych w czwartek wieczorem.

 

ZOBACZ: Portugalia. Rząd wyraził zgodę na szybkie testy na COVID-19 przed wejściem do restauracji

 

Jak dodano, nie ma żadnego dowodu na to, że kolejna dawka szczepienia zapobiegnie zakażeniu, można jednak założyć, że w ten sposób uniknie się ciężkiego przebiegu choroby.

Od listopada trwa twardy lockdown

Od 27 grudnia w Austrii zaczną obowiązywać zaostrzone restrykcje, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się Omikronu w kraju.

 

ZOBACZ: Ekwador. Rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

 

W listopadzie rząd ogłosił czwarty lockdown i zapowiedział, że szczepienia przeciw COVID-19 staną się obowiązkowe dla wszystkich obywateli. To pierwszy kraj europejski, w którym wprowadzane są takie zarządzenia.

 

Ostatni trzytygodniowy lockdown obniżył liczbę zakażeń, ale kraj przygotowuje się na kolejną falę infekcji. W Austrii potwierdzono dotąd kilkaset przypadków zakażenia Omikronem.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie