Michał Wypij: najwięcej antyszczepionkowców - niektórzy mówią, że idiotów, szamanów - jest w PiS

Polska
Michał Wypij: najwięcej antyszczepionkowców - niektórzy mówią, że idiotów, szamanów - jest w PiS
Polsat News
Poseł Porozumienia Michał Wypij

Nie jest wielką tajemnicą, zresztą przyznał to prezes PiS Jarosław Kaczyński, że najwięcej antyszczepionkowców, niektórzy mówią, że szamanów, a inni, że po prostu, przykro mi to powiedzieć, ale idiotów, jest właśnie w klubie Prawa i Sprawiedliwości, którzy lekceważa to zagrożenie - mówił poseł Porozumienia Michał Wypij, komentując na antenie Polsat News sytuację epidemiczną w Polsce.

Marcin Fijołek rozmawiał z posłem Porozumienia Jarosława Gowina o podwyżkach cen energii, działaniach rządu w związku z epidemią i rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze.

Wypij: Wizyta Tuska w Kościanie to element kampanii wyborczej

Na początku programu dziennikarz zapytał posła o poranną wizytę lidera PO Donalda Tuska w w piekarni w Kościanie (woj. wielkopolskie).

- Czasem pracujemy od samego rana, ale w tym wypadku faktycznie dominuje logika kampanii wyborczej, w której jesteśmy chyba od zakończenia poprzedniej kampanii wyborczej. To by tłumaczyło kilka posunięć rządu - mówił Wypij.

 

ZOBACZ: Tusk: zamierzam pokonać PiS razem ze wszystkimi, którzy podzielają demokratyczny zestaw wartości

 

- Jeżeli zaś chodzi o ten ruch Donalda Tuska to wydaje mi się, że próbuje wykorzystać słabość, w którą wpadło PiS. Jeżeli jest tak, że Donald Tusk zaczął pracować, to to jest dobra informacja, ale bez większego znaczenia - dodał polityk.

 

WIDEO: Wypij o relacjach rządu z UE: To świadczy o impotencji rządu, jeśli chodzi o politykę zagraniczną czy relacje z KE

 

Poseł Porozumienia: Kiedy premier mówi dzisiaj, że jest zaskoczony, to jesteśmy zdegustowani

Następnie polityk odniósł się do fali podwyżek, w tym wzrostu cen energii, z którymi mierzą się obecnie polscy przedsiębiorcy. - O tych zagrożeniach związanych z drożyzną, mówiliśmy pół roku temu i w proteście przeciwko Polskiemu Ładowi, bo on z całą pewnością przyczynił się, był bardzo pro-inflacyjny - podkreślił poseł.

 

Jak tłumaczył dalej Wypij, obecnie przedsiębiorcy odczuwają obciążenie z każdej strony, a "pomoc jest ograniczona, bo ograniczona jest możliwość ręcznego sterowania gospodarką".

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał dane

 

- My o tych zagrożeniach, mówiliśmy pół roku temu, także o tym, że one się skumulują z podwyżką cen gazu, one zostały zlekceważone przez PiS - powtórzył Wypij. - Dlaczego jak premier Mateusz Morawiecki, mówi dzisiaj, że jest zaskoczony, to jesteśmy zdegustowani - dodał poseł.

 

Polityk podkreślił, że walka z podwyżkami cen wymaga negocjacji ze strukturami europejskimi. - Trzeba rozmawiać, ale żeby rozmawiać po partnersku z Komisją Europejską to trzeba ją też po partnersku traktować, szukać możliwości, żeby się nie konfliktować - mówił poseł.

 

- Rząd, który za wszelką cenę szuka konfliktu z KE i nagle jest zaskoczony, że w najważniejszym momencie, nie ma możliwości prowadzenia polityki, to też świadczy o impotencji rządu, jeśli chodzi o politykę zagraniczną czy relacje z KE - dodał polityk.

Wypij o działaniach rządu ws. epidemii

Poseł został też zapytany o doniesienia medialne, dotyczące ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak ustalił bowiem serwis RMF FM, polityk ma uzależniać swoją przyszłość w rządu od przyszłości tzw. ustawy hocowej (chodzi o przepisy, które mają dać pracodawcom narzędzia do weryfikacji testów pracowników).


Jak podkreślił Wypij, podobnie jak Porozumienie, Adam Niedzielski zderzył się w kwestii walki z epidemią COVID-19 "z machiną propagandową PiS-u". - Minister Niedzielski, który dzisiaj już wie, jakie będą konsekwencje Omikronu, który jest dużo bardziej zaraźliwy niż poprzednie wersje koronawirusa, i odpowiedzialność za to spadnie na ministra zdrowia, być może celowo prowokuje swoją dymisję bo nie chce mieć nic z tym wspólnego - dodał polityk.

 

- W tej ustawie jest dużo o powszechnym testowaniu, to jest jeden z atutów tej ustawy. To nie jest projekt, który spowoduje, że wygramy tę wojnę (...) to projekt, który w małym stopniu, ale jednak, zmierza w dobrym kierunku, trzeba go było jednak wprowadzić dużo wcześniej - dodał Wypij.

 

Pytany o blokowanie ustawy, poseł stwierdził: "Nie jest wielką tajemnicą, zresztą przyznał to sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, że najwięcej antyszczepionkowców, niektórzy mówią, że szamanów, a inni, że po prostu, przykro mi to powiedzieć, ale idiotów, jest właśnie w klubie Prawa i Sprawiedliwości, którzy lekceważą to zagrożenie". - Trzymając w szachu tę kruchą, większość sejmową, mogą pozwolić sobie na szantaż, na granie lękiem ludzi. Bo dzisiaj granie lękiem ludzi, czy granie na tym lęku przed COVID-19, powoduje, że rząd jest absolutnie bezradny wobec tego zagrożenia i myślę, że to jest tego przejaw - dodał.

 

Więcej odcinków programu "Graffiti"

 

zma / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie