Włochy. Rekordową liczbę ponad 4,5 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano w ciągu tygodnia

Świat
Włochy. Rekordową liczbę ponad 4,5 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano w ciągu tygodnia
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

W minionym tygodniu we Włoszech wykonano ponad 4,5 mln szczepień przeciwko COVID-19. To rekord od początku kampanii w kraju. Najwięcej osób otrzymało trzecią dawkę preparatu.

Rośnie stale nie tylko liczba szczepień trzecią dawką, ale także pierwszą, w tym dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat - wynika z danych władz, przedstawionych w poniedziałek.

 

Ponadto odnotowano, że wśród 542 tys. osób, które w minionym tygodniu zaszczepiły się po raz pierwszy, ponad 130 tys. ma powyżej 50 lat, a więc dotyczy je wprowadzony niedawno obowiązek szczepień.

 

ZOBACZ: Prokuratura: Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

 

Ostatniej doby wykryto około 84 tys. zakażeń w 541 tys. testów. Dzienna liczba badań była dwukrotnie niższa; znacznie mniejsza była też liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zmarło 248 osób.

Fala zakażeń po spotkaniach świątecznych

Eksperci w mediach podkreślają, że obecnie wysoka liczba zgonów to także rezultat zakażeń, do których doszło podczas spotkań świątecznych i noworocznych.

 

- Prędkość wzrostu zakażeń zmniejsza się, jak samochodu, który hamuje, gdy dojeżdża na miejsce. Ale przez dwa tygodnie infekcje będą jeszcze rosnąć - taką prognozę przedstawił wirusolog Fabrizio Pregliasco w radiu RAI.

 

Jego zdaniem maseczki trzeba będzie nosić jeszcze przez kilka lat. "One będą jak okulary słoneczne" - dodał.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie