Koronawirus w Polsce dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał dane

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał dane
Polsat News
Blisko 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem

- Mamy 19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 Omikronem. Zmarło 377 osób - podał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "tydzień do tygodnia to wzrost o 72 procent".

Najnowsze dane dotyczące zakażeń i zgonów wiceminister zdrowia przedstawił w programie "Newsroom" WP.

 

- Tydzień do tygodnia to jest wzrost o 72 proc. To jest dość duży, lawinowy skok. Przybywa, niestety, nowego wariantu Omikron. Potwierdzono już 709 przypadków - poinformował Waldemar Kraska.

 

Szczególnie dużo zakażeń Omikronem występuje w woj. pomorskim. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni, z tych próbek, które badaliśmy, 50 proc. to wariant Omikron. Jeżeli patrzymy na cały kraj, wariant Omikron stanowi prawie 19 proc. wszystkich zakażeń - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

Koronawirus. Niedzielski: Może być nawet 140 tys. zakażeń

- W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19 - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

 

Doprecyzował , że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. - To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie - poinformował szef MZ.

 

ZOBACZ: Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Konferencja ministra Adama Niedzielskiego

 

Zwrócił uwagę, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie".

 

- Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu - ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - powiedział Niedzielski.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie