Obniżki cen paliw na stacjach benzynowych. Daniel Obajtek o szczegółach

Polska
Obniżki cen paliw na stacjach benzynowych. Daniel Obajtek o szczegółach
Polsat News
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

- Jeżeli rząd obniży VAT na paliwa z 23 do 8 proc. to my od razu zaimplementujemy to w rynek hurtowy i w detal - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem ceny paliw na stacjach mogą spaść w przeciągu dwóch tygodni do około 5 złotych za litr.

Prezes PKN Orlen przypomniał, że już mieliśmy do czynienia z "dużymi obniżkami". - To były obniżki rzędu 30 groszy za litr. Były one spowodowane działaniami rządu w zakresie akcyzy, ale również działaniami Orlenu  - powiedział.

 

- Jako PKN Orlen zakupiliśmy 19 milionów praw do emisji. (...) Jesteśmy zabezpieczeni do polowy 2023 roku - dodał.

 

ZOBACZ: Sejm. PiS za obniżeniem VAT na żywność, energię i paliwa. Opozycja: przypudrowanie bajzlu

 

Obajtek zapowiedział, ze jeśli rząd obniży VAT na paliwa, kierowcy mogą spodziewać się obniżki cen benzyny na stacjach. 

 

- Zmniejszone daniny przełożą się na ceny paliw. Chcielibyśmy to zrealizować jak najszybciej - stwierdził. Prezes PKN Orlen dodał, że "trudno dzisiaj jednoznacznie powiedzieć jak duże będą to obniżki", jednak możliwe, że litr benzyny będzie kosztował ok. 5 złotych. 

 

- Składa się na to wiele czynników. To jest kwestia cen ropy i konsumpcji - wyjaśnił.

"Lewandowski nie jest dla mnie autorytetem"

Obajtek odniósł się również do fuzji Orlenu z Lotosem. W poniedziałek o fuzji wypowiedział się europoseł PO Janusz Lewandowski, który skrytykował to posunięcie. 

 

- To przedsięwzięcie, które niesłusznie nazywane jest fuzją, to jest zniszczenie firmy, która miała się dobrze na Pomorzu - powiedział były minister przekształceń własnościowych w TOK FM. 

 

ZOBACZ: Jan-Krzysztof Duda ze wsparciem Orlenu. Szachista spotkał się z Danielem Obajtkiem

 

- Pan Lewandowski nie jest dla mnie żadnym autorytetem. Pan Lewandowski ma twarz dzikiej prywatyzacji - powiedział prezes PKN Orlen. 

 

Obajtek zwrócił również uwagę na dobrą kondycję PKN Orlen. Jak podkreślił, "podczas ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej zysk netto PKN Orlen wynosił ok. 2,9 mld złotych". - Natomiast sześć lat rządów PiS, to zysk netto ok. 30 mld złotych - wyjaśnił. 

 

Zawrócił również uwagę na inwestycje spółki. - Rozbudowujemy petrochemię, rozbudowujemy i modernizujemy rafinerię - powiedział.

"Nie ma innego wyjścia"

Komentując samą fuzję, przyznał, że "nie ma innego wyjścia". - Tę fuzję przez 30 lat chciały przeprowadzić różne formacje polityczne. I ciągle nie udawało się tego zrobić - przypomniał. 

 

- To jest kwestia interesu gospodarczego naszego kraju. Cały świat ma już za sobą takie fuzje - stwierdził. Jego zdaniem gdyby nie doszło do fuzji, "Lotos przestałby istnieć".

 

ZOBACZ: Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska w Grupie Sportowej Orlen

 

- Czy rafineria ma szansę bytu produkując tylko paliwa, które za 10-15 lat odejdą do historii? Lotos nie posiada miliardów kapitału, żeby móc przeprowadzić swoją transformację - dodał. 

 

- Nie ma innego wyjścia. Jeśli nie zbilansujemy tych firm i nie stworzymy spółki multienergetycznej i nie uzyskamy bilansu przychodów około 200 mld złotych, to nie przeprowadzimy transformacji energetycznej. To kosztuje miliardy złotych. Będziemy zwyczajnie rozgrywani, a to wpłynie na kieszeń każdego obywatela tego kraju - podkreślił. 

"Opozycja wygłasza herezje"

Obajtek skomentował również obawy opozycji, która uważa, że fuzja Lotosu z Orlenem sprzyja interesom Rosji.

 

- To co wygłasza opozycja, to są normalne herezje. Przecież to dzisiejsza opozycja chciała ekspansji rosyjskiej w w 2011 roku, kiedy mówili, że nie widzą nic złego w tym, żeby Lotos trafił w ręce Rosjan - powiedział. 

 

ZOBACZ: Piotr Müller: cena za litr paliwa na początku lutego spadnie mniej więcej do ok. 5 zł

 

Przypomniał, że "fuzja jest nadzorowana przez instytucje pilnujące bezpieczeństwa państwa". - Jesteśmy w pełni zabezpieczeni jeśli chodzi o jakiekolwiek przejęcie - stwierdził. 

 

- To jest fuzja, która polega na tym, że Skarb Państwa nie będzie miał 27 proc. udziału w zintegrowanym koncernie, tylko będzie miał pod 50 proc udziałów - dodał.

Ambicje polityczne Obajtka?

Pytany przez prowadzącego program Bogdana Rymanowskiego o swoje ambicje polityczne, Obajtek stanowczo zaprzeczył.

 

- Nie mam ambicji politycznych i nie marzę o stanowisku premiera - powiedział. 

 

- Ja mam gdzie się spełniać i to jest biznes. Bardzo dobrze mi się współpracuje zarówno z premierem Morawieckim jak i z wicepremierem Sasinem - dodał. 

 

WIDEO: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w programie "Gość Wydarzeń"

 

Fuzja Lotosu i PKN Orlen

Daniel Obajtek oraz PiS od dawna informowali o chęci dokonania fuzji Lotosu i PKN Orlen w jeden wielki koncern energetyczny. 

 

Komisja Europejska zgodnie z istniejącym prawem antymonopolowym wydała zgodę na fuzję Lotosu i Orlenu pod warunkiem, że sprzedane zostanie 80 proc. stacji benzynowych oraz 30 proc. udziałów w rafinerii.

 

W ubiegłym tygodniu poinformowano więc, że część stacji Lotosu odkupi węgierski MOL, a gigant naftowy Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej przejmie część udziałów w rafinerii. 

 

 

Według prezes PKN Orlen do fuzji Lotosu i Orlenu dojdzie jeszcze w tym roku. 

dk/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie