Piotr Müller: cena za litr paliwa na początku lutego spadnie mniej więcej do ok. 5 zł

Polska
Piotr Müller: cena za litr paliwa na początku lutego spadnie mniej więcej do ok. 5 zł
Polsat News
Piotr Müller

- Najbardziej zauważalną obniżką cen będzie ta widziana na stacjach benzynowych. Cena za litr paliwa na początku lutego spadnie mniej więcej do ok. 5 zł - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w "Gościu Wydarzeń".

W Sejmie w środę odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt został zgłoszony przez grupę posłów PiS. Przewiduje on czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa.

 

ZOBACZ: Sejm. PiS za obniżeniem VAT na żywność, energię i paliwa. Opozycja: przypudrowanie bajzlu


Rzecznik rządu zapytany w "Gościu Wydarzeń" o to, o ile realnie spadną ceny, odpowiedział:

 

- Najbardziej zauważalną obniżką cen będzie ta widziana na stacjach benzynowych. Cena za litr paliwa na początku lutego spadnie mniej więcej do ok. 5 zł. Sytuacja jest trudniejsza na rynku produktów żywnościowych - dodał Müller. Stwierdził, że tam mamy do czynienia z większą konkurencją między sieciami sklepów.

 

WIDEO: Piotr Müller w "Gościu Wydarzeń"

 

- To co możemy zrobić, to robimy, czyli likwidujemy VAT - powiedział rzecznik. 

 

Stwierdził, że po obniżeniu VAT może pojawić się napięcie pomiędzy dostawcami a hurtowniami. - UOKiK będzie się temu przyglądać, bo niektóre podmioty mogą chcieć wykorzystać dominującą pozycję - dodał.

Tarcza dla przedsiębiorców

Zapytany o to, czy rząd myśli o specjalnej tarczy dla przedsiębiorców, by ich rachunki nie były wyższe o 300-400 proc., rzecznik stwierdził: - Niestety tutaj mamy związane ręce regulacjami dotyczącymi wspólnego rynku unijnego, bo tego typu działania są niezgodne z taką podstawową zasadą wspólnego rynku i uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami.

 

Co zatem ma zrobić piekarz, którzy otrzyma rachunek za gaz o kilkaset procent wyższy - pytał Marcin Fijołek.

 

- To jest przede wszystkim kwestia tej walki jeżeli chodzi o zablokowanie Nord Strem 2, bo niestety długofalowo to wpływa na ceny energii, a z drugiej strony polityki klimatycznej UE. Tu niestety nie ma prostych rozwiązań, dlatego ta sytuacja jest taka trudna - odpowiedział Müller.

 

Jak zauważył prowadzący, obniżenie VAT-u to rozwiązanie tymczasowe. Jak zatem sytuacja będzie wyglądać za kilka miesięcy?

 

- Mam nadzieję, że jesienią przyjdę do studia z dobrą wiadomością, że jest niska inflacja - powiedział Piotr Müller. Dodał, że powrót do poprzednich stawek VAT to kwestia "zależna od tego, jak będzie wyglądała dynamika cen".

 

- Gdy inflacja będzie niższa, będziemy stopniowo wracać do poprzedniego poziomu podatków - stwierdził.

Regulowane ceny artykułów żywnościowych

W środę premier Węgier Viktor Orban zapowiedział obniżenie cen sześciu podstawowych artykułów żywnościowych do "poziomu sprzed podwyżek, czyli z połowy października". Chodzi o mąkę pszenną, cukier, olej słonecznikowy, mleko, pierś z kurczaka i udziec wieprzowy.

Czytaj także: Węgry. Orban wprowadza ceny regulowane

 

Piotr Müller zapytany po to, czy polski rząd rozważa podobny scenariusz regulacji cen, odpowiedział:

 

- Takich propozycji nie ma na stole, szukamy rozwiązań obniżających ceny poprzez obniżanie podatków. Chronimy polskie rodziny przez obniżanie podatków.

 

Prowadzący odniósł się także do zamieszania wokół wprowadzenia Polskiego Ładu.

 

- Jesteśmy cały czas na wysokich obrotach, obserwujemy sytuację. Jesteśmy w trakcie wdrażania jednej z największych reform po 89. roku, zasadniczej zmiany ustroju podatkowego, to znaczy przesunięcia ciężarów społecznych w inny sposób tak, aby tym najmniej oraz średnio zarabiającym dać dużo niższe podatki, dla tych, co zarabiają nieco więcej, żeby to był efekt neutralny, a ci, którzy zarabiają najwięcej, żeby płacili podatki sprawiedliwe - powiedział rzecznik rządu. - Siłą rzeczy błędy mogą się zdarzać, jesteśmy po to, by na nie reagować - dodał.

 

Rzecznik rządu podziękował na antenie księgowym i kadrowym. - Na nich ciąży duży obowiązek i trud wdrażania Polskiego Ładu, ale to dobra reforma, bo zostawia 17 mld zł w kieszeniach Polaków - powiedział polityk. Dodał, że na początku przyszłego miesiąca odbędzie się weryfikacja, czy wszystkie elementy korekt zostały wprowadzone. 

Krajowy Plan Odbudowy

Zapytany o to, jak bardzo do walki z inflacją przydałyby się pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, rzecznik odpowiedział: - W tej sytuacji dodatkowe zbyt duże środki finansowe rzucone na rynek inwestycyjny tylko pogłębiły inflację.

 

- Spór z Komisją Europejską jest w tej sprawie zasadniczy. KE bezprawnie podejmuje decyzje (o wstrzymaniu wypłat - red.) - dodał.

 

Zapytany o to, czy spory z Unią Europejską są już zbyt kosztowne dla Polski, rzecznik stwierdził:

 

- Postawmy sobie alternatywę: wykonujemy wyrok, właściwie zabezpieczenie TSUE w sprawie Turowa, nie mamy węgla z kopalni. To absurdalna sytuacja - kilka milionów osób, które nie mają energii, kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie miałyby ciepła. Takich rzeczy rząd nie może realizować.

 

- Chcemy zlikwidować, przekształcić Izbę Dyscyplinarną, ale czekamy na jasny sygnał od Komisji Europejskiej, że do Polski trafią środki z Krajowego Programu Odbudowy - powiedział Piotr Müller. - Jestem przekonany, że niedługo podobne spory będą w innych krajach Unii Europejskiej - stwierdził.

 

Odnosząc się do sytuacji pandemicznej i możliwych kolejnych kroków rządu, rzecznik pytał:

 

- Prezydent Francji Emmanuel Macron mówi, że niezaszczepieni nie są obywatelami. Czy to jest polityka, której aż tak chcemy w Polsce?

 

ZOBACZ: Morawiecki: powinna być ustawa, która pozwalała rygorystycznie egzekwować certyfikaty covidowe

 

- Jeśli w Sejmie jest klincz, to nie dziwię się, że jest sprzeciw ze strony Rady Medycznej i ja się dołączam do tego sprzeciwu. Uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

- Osobiście głosowałbym jeszcze dziś za ustawą - skomentował Müller.

 

Więcej odcinków programu "Gościa Wydarzeń" znajdziesz pod tym linkiem.

an/pdb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie