Minister zdrowia Adam Niedzielski ma "przesłanie" na niedzielę. Cytuje papieża

Polska
Minister zdrowia Adam Niedzielski ma "przesłanie" na niedzielę. Cytuje papieża
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Francisizek podczas modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie

Papież Franciszek zaapelował o zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Jego słowa zacytował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, pisząc, by przekaz o "moralnym obowiązku" dotyczącym szczepień był "przesłaniem na dzisiejszą Niedzielę".

"W swoim corocznym przemówieniu do dyplomatów Papież Franciszek nazwał ochronę zdrowia "moralnym obowiązkiem", zachęcając do szczepień przeciw COVID-19. Niech te słowa będą przesłaniem na dzisiejszą Niedzielę" - napisał minister zdrowia na swoim profilu na Twitterze.

 

 

Politycy partii rządzącej i część opozycji cały czas apelują, aby niezaszczepieni dokonali iniekcji. Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia, do tej pory wykonano 49 536 310 szczepień, przy czym w pełni zaszczepiono 21 439 572 Polaków. 

 

ZOBACZ: Szczepienia przypominające przeciwko COVID-19 dla młodzieży. MZ: początek jeszcze w styczniu

 

Na początku stycznia portal statystyczny Our World in Data, prowadzony przez Uniwersytet Oksfordzki udostępnił dane, z których wynika, że Polska, w której zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki jest ponad 57 proc. populacji, jest na 23. miejscu w Unii Europejskiej. Za nami są tylko Chorwacja, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Apel papieża Franciszka

Dotychczas papież Franciszek nazywał szczepienie "aktem miłości".  Teraz stwierdził, że każdy ma obowiązek dbać o siebie, "a to przekłada się na szacunek dla zdrowia otaczających nas osób. Opieka zdrowotna jest moralnym obowiązkiem" - przekonywał. Ubolewał, że coraz bardziej ideologiczne podziały zniechęcają ludzi do szczepień.

 

- Ludzie ulegają wpływom ideologii, często wspieranej przez bezpodstawne informacje lub słabo udokumentowane fakty - powiedział papież. Dodał, że "szczepionki nie są magicznym środkiem leczniczym, ale z pewnością stanowią, oprócz innych metod leczenia, które należy opracować, najrozsądniejsze rozwiązanie zapobiegania chorobie".

 

Serwis "Time" przypomniał, że niektórzy katolicy, w tym niektórzy konserwatywni biskupi i kardynałowie amerykańscy, twierdzili, że szczepionki oparte na badaniach wykorzystujących komórki pochodzące z abortowanych płodów były niemoralne i odmówili zaszczepienia. "Watykańskie biuro doktrynalne stwierdziło jednak, że »moralnie dopuszczalne« jest, aby katolicy otrzymywali te szczepionki COVID-19" - napisał "Time".

Czy papież Franciszek jest zaszczepiony?

Franciszek i emerytowany papież Benedykt XVI zostali w pełni zaszczepieni szczepionkami firmy Pfizer-BioNTech. Głowa Kościoła powtórzyła swój apel o powszechny dostęp do szczepionek, szczególnie w tych częściach świata, w których odsetek szczepień jest niski, i wezwał do zmiany przepisów patentowych, aby biedniejsze kraje mogły opracować własne szczepionki.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

 

- Właściwe jest, aby instytucje takie jak Światowa Organizacja Handlu i Światowa Organizacja Własności Intelektualnej dostosowały swoje instrumenty prawne, aby zasady monopolistyczne nie stanowiły dalszych przeszkód dla produkcji oraz zorganizowanego i spójnego dostępu do opieki zdrowotnej na poziomie globalnym – powiedział. 

aml / polsatnews.pl / Time
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie