Watykan. Papież Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

Świat
Watykan. Papież Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Papież ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców - dzieci pracowników Watykanu.

Papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej w Niedzielę Chrztu Pańskiego rano 16 dzieci. W poprzednim roku ta tradycyjna uroczystość została odwołana z powodu nasilenia pandemii COVID-19. W tym roku ceremonia odbyła się z uwzględnieniem zasad sanitarnych.

Podczas mszy, w koncelebrze której był papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, papież ochrzcił dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców - dzieci pracowników Watykanu.

Sakrament w Kaplicy Sykstyńskiej

W homilii Franciszek mówił: "Wasze dzieci otrzymują dziś tożsamość chrześcijańską, a wy - rodzice i chrzestni musicie jej strzec".

 

- To jest codzienna praca, sprawcie, aby wzrastały ze światłem, które otrzymują - powiedział.

 

Papież dodał też, zwracając się do rodziców niemowląt: - Ta ceremonia jest trochę długa, prawda? Dzieci czują się dziwnie w tym otoczeniu, którego nie znają. One są najważniejsze podczas tej uroczystości, starajcie się, aby się nie przegrzały, zdejmijcie im coś, niech czują się dobrze.

 

ZOBACZ: Nycz: podstawową przyczyną rosnącego ubóstwa jest postawa bogatych, którzy nie chcą się dzielić

 

Jak zawsze, zachęcił matki, by w Kaplicy Sykstyńskiej nakarmiły dzieci, jeśli są one głodne.

 

- Jeśli krzyczą, pozwólcie im na to, bo one mają ducha wspólnoty, możemy powiedzieć - ducha orkiestry, bycia razem. Wystarczy, że jedno zacznie, a ponieważ wszystkie są muzykalne, już od razu zaczyna się występ - żartował Franciszek.

 

Zwyczaj chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził święty Jan Paweł II w 1981 roku.

Niedziela Chrztu Pańskiego

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, która przypada 9 stycznia, Kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego wspominając dzień, kiedy Chrystus przyjął chrzest z rąk Jana Chrzciciela, a Bóg przedstawił Go jako swego Syna i potwierdził Jego misję swym świadectwem.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego przypada po uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej pod nazwą święta Trzech Króli. Święto to zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa i obchodzone było początkowo 13 stycznia. Reforma Soboru Watykańskiego II w 1969 r. przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim i zmieniła nazwę na święto Chrztu Pańskiego.

 

ZOBACZ: Święta w Kościele prawosławnym i grekokatolickim. Para prezydencka złożyła życzenia

 

Święto Chrztu Pańskiego kieruje uwagę na sakrament chrztu świętego, w którym wierni doświadczają mocy Chrystusa wyzwalającej z niewoli grzechów i zostają napełnieni Duchem Świętym. Niedziela ta ma być okazją do tego, by ponownie uświadomić sobie fakt chrztu i płynących z niego zobowiązań.

 

Święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie