Piotr Müller: jutro premier przedstawi nowe propozycje ws. podatków

Polska
Piotr Müller: jutro premier przedstawi nowe propozycje ws. podatków
Polsat News
Konferencja prasowa Marleny Maląg, Piotra Müllera i Gertrudy Uścińskiej

- Jutro pan premier ogłosi kolejny pakiet dotyczący wspierania Polaków, obniżania cen tam, gdzie to możliwe, poprzez obniżanie podatków - zapowiedział w poniedziałek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

- W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy - zapowiadał w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej na Interii.

 

- To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen - dodał Morawiecki.

Maląg o świadczeniach dla seniorów w czasie pandemii

W poniedziałkowej konferencji dotyczącej Polskiego Ładu oprócz Piotra Müllera wzięły udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz prezes ZUS Gertruda Uścińska.

 

- W czasie walki z pandemią koronawirusa świadczenia dla seniorów - trzynasta i czternasta emerytura, waloryzacja świadczeń, to było dodatkowe 36 mld zł - przekazała Marlena Maląg.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński straci na Polskim Ładzie. Niższa emerytura i pensja

 

Wskazała, że w 2015 r. minimalna emerytura wynosiła 880 zł, podczas gdy w 2021 r. kształtowała się na poziomie 1250,80 zł. Dodała, że kolejne rozwiązania dla seniorów zostały zapowiedziane w Polskim Ładzie. Wymieniła m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł. Przypomniała też, że osoby, które zdecydują się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, będą objęte zerowym PIT do kwoty 85 tys. zł.

 

Szefowa MRiPS zaznaczyła, że rozwiązania podatkowe zawarte w programie "są neutralne" dla emerytów pobierających świadczenia od 1921 zł do 12 800 zł.

 

Podkreśliła, że emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł - 12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń.

 

 

Minister zaznaczyła, że rozwijane są także dotychczasowe programy skierowane do seniorów - domy i kluby "Senior plus", czy "Aktywni Plus".

 

Zapytana o czternastą emeryturę, Maląg podkreśliła: - Czternasta emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe.

 

ZOBACZ: Ryszard Terlecki: w tej chwili nie ma decyzji ws. czternastej emerytury w tym roku

 

Tego samego dnia wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił: - W tej chwili nie ma decyzji, jak będzie w tym roku, być może zapadnie decyzja o wypłacie tego świadczenia, to zależy od stanu budżetu.

Ograniczenie wzrostu cen gazu

Maląg na poniedziałkowej konferencji prasowej była pytana przez dziennikarzy m.in. o kwestię wysokiej inflacji. Według niej rząd "bardzo szybko zareagował na sytuację związaną z inflacją". Przypomniała, że przygotowywane są również przepisy, które mają ograniczyć wzrost cen gazu nie tylko dla gospodarstw indywidualnych, ale również części odbiorców wrażliwych jak np. żłobki, domy pomocy społecznej.

 

- My cechujemy się tym jako rząd PiS, że w trudnych warunkach nie chowamy się - podejmujemy szybko działania tak jak wtedy, gdy rozpoczęła się epidemia w 2020 roku - podkreśliła na konferencji minister. Zwróciła uwagę, że szybkie działania podjęte przez rząd w związku z pandemią pozwoliły ratować miejsca pracy, a obecna stopa bezrobocia jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19.

Müller apeluje do Tuska

Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył z kolei, że działaniem powodującym obniżenie cen w różnych obszarach jest obniżanie podatków. - Polski Ład to jest rekordowe obniżenie podatków, bo to jest 17 mld zł, które trafia do kieszeni Polaków dzięki obniżce podatków, poprzez wyższą kwotę wolną. Ale są również takie działania jak obniżenie VAT na paliwo, energię elektryczną, na gaz. Wszystkie możliwe działań polski rząd realizuje - stwierdził.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Wzywam pana Donalda Tuska, by zrezygnował z kierowania Europejską Partią Ludową

 

Jak dodał, we wtorek "pan premier ogłosi kolejny pakiet, dotyczący wspierania Polaków, obniżania cen gdzie to możliwe, poprzez obniżanie podatków".

 

Müller zaapelował też do przewodniczącego PO Donalda Tuska aby "włączył się w działania dotyczące reformy systemu ETS". - To co może dzisiaj zrobić to wspomóc działania polskiego rządu, żeby zreformować patologiczny system handlu emisjami, który powoduje, że kilkadziesiąt procent ceny energii w Polsce zależy od spekulantów emisjami - oświadczył rzecznik rządu.an/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie