Marlena Maląg: strategię demograficzną opieramy na rodzinie, nie migrantach

Polska
Marlena Maląg: strategię demograficzną opieramy na rodzinie, nie migrantach
Polsat News
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

- Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że państwo realizuje długofalową, konsekwentną, skuteczną politykę prorodzinną. My takie działania od sześciu lat podejmujemy - powiedziała minister Marlena Maląg w sobotnim programie "Gość Wydarzeń". - Strategia demograficzna, która niebawem zostanie przyjęta przez rząd, opiera się na systemowym wsparciu rodzin, nie na migrantach - dodała.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była przez prowadzącego Grzegorza Kępkę, m.in. o rodzinny kapitał opiekuńczy.

 

1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. 

 

Czytaj także: Minister Marlena Maląg: Będę zachęcała młodych do zakładania rodzin

 

- Inwestycja w rodzinę jest naszym priorytetem - mówiła minister Maląg.  - Polityka prorodzinna powinna być zmierzona na miarę potrzeb - dodała. 

95 proc. młodych Polaków chce założyć rodzinę

Marlena Maląg wspomniała także o badania przeprowadzonych podczas prac nad strategią demograficzną. - 95 proc. młodych Polaków deklarowało, że chce założyć rodzinę. Co jest do tego potrzebne? Stabilna polityka mieszkaniowa, praca i opieka nad dziećmi do lat trzech - wymieniała.

 

WIDEO: Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń"

 

- Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że państwo realizuje długofalową, konsekwentną, skuteczną politykę prorodzinną. Muszą wiedzieć, że to nie są incydenty. My takie działania od sześciu lat podejmujemy - dodała. 

 

- Będziemy pracować nad kolejnymi zmianami, które są dla młodych ludzi bardzo ważne, czyli przede wszystkim stabilność miejsca pracy i polityka mieszkaniowa - wymieniała minister. 

Maląg: wyjście z pułapki niskiej dzietności to nasze wyzwanie

Prowadzący program Grzegorz Kępka przypomniał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dane z października) urodziło się 330 tys. dzieci  - najmniej od II wojny światowej. Marlena Maląg odnosząc się do statystyk, stwierdziła: - Dlatego musimy wprowadzać tę skuteczną politykę rodzinną, skuteczną politykę demograficzną. Wyjście z pułapki niskiej dzietności to jest przede wszystkim nasze wyzwanie. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki złożył życzenia polskim rodzinom. Przypomina o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

 

Zapytana o to, czy w obliczu zmian demograficznych Polska być może powinna otworzyć się na migracje, Maląg odpowiedziała: - My w swojej polityce demograficznej, strategii demograficznej, którą bardzo szeroko konsultowaliśmy, skupiamy się przede wszystkim na wsparciu rodzin, nie na tworzeniu polityki prorodzinnej opartej na migracji. Celowo i świadomie strategia demograficzna, która już niebawem będzie przyjmowana przez Radę Ministrów, jest oparta nie na migrantach, tylko przede wszystkim na stworzeniu systemowej, kompleksowej polityki prorodzinnej.

 

- Zależy nam na tym, żeby bronić wschodniej granicy. Zależy nam na bezpieczeństwie - stwierdziła.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" TUTAJ.

mad/an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie