USA. Wzrost zakażeń o 948 proc. na Florydzie. Winny nowy wariant Omikron

Świat
USA. Wzrost zakażeń o 948 proc. na Florydzie. Winny nowy wariant Omikron
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Punkt testów na Covid w USA

Omikron uderzył ogromną siłą w całą Amerykę. W ciągu zaledwie dwóch tygodni liczba zakażeń koronawirusem na Florydzie wzrosła o 948 proc. - podał w poniedziałek dziennik "Guardian".

"Wysoce zakaźny wariant Omikron napędza ogromną falę infekcji i hospitalizacji w całych Stanach Zjednoczonych. Liczba przypadków COVID-19 na Florydzie wzrosła o 948 proc. w ciągu zaledwie dwóch tygodni" – pisze "Guardian".

 

Reuters podał, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w całym kraju odnotowano podwojenie infekcji do średnio 418 tys. dziennie. W opinii ekspertów faktycznie może ich być o wiele więcej. Nie wszyscy jednak poddają się testom na obecność Covid, a na niektórych obszarach ich brakuje.

Brakuje testów

Między innymi mieszkańcy Florydy czekali na testy godzinami w kilometrowych nieraz kolejkach. Niektórzy lokalni ustawodawcy, w tym senator stanowy Shevrin Jones, oskarżali o niedostatki stanowy departament zdrowia i gubernatora Rona DeSantisa.

 

ZOBACZ: USA. Dr Anthony Fauci: jest ryzyko, że nastąpi wzrost hospitalizacji

 

Zdaniem dziennika "New York Timesa", powołującego się na ekspertów, Omikron jest stosunkowo łagodnym, choć wysoce zakaźnym wariantem COVID-19.

Zagrożeni niezaszczepieni

"Wciąż jednak przynosił będzie straszne szkody wśród nieszczepionych i w USA i na całym świecie" – przewiduje nowojorska gazeta, dodając, że niektórzy Amerykanie z obniżoną odpornością biorą czwartą lub piątą dawkę choć nie jest jasne, czy jest to bezpieczne i skuteczne.

 

ZOBACZ: Wariant IHU koronawirusa, odkryty we Francji, bardziej odporny na szczepionkę

 

Dyrektor ds. szczepień w szpitalu dziecięcym w Bostonie dr Ofer Levy przewiduje, że COVID-19 będzie długoterminową rzeczywistością, ale spowoduje już mniejsze zniszczenia. Stanie się chorobą cykliczną.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie