Australia. W jednym ze stanów od początku 2022 więcej przypadków COVID-19, niż przez cały 2020

Świat
Australia. W jednym ze stanów od początku 2022 więcej przypadków COVID-19, niż przez cały 2020
FLICKR/Hospital Clinic
W Wiktorii przez trzy dni odnotowano więcej przypadków niż w 2020

Jak informują australijskie media, tylko przez trzy dni 2022 roku w stanie Wiktoria odnotowano więcej przypadków zakażenia koronawirusem, niż przez cały 2020. Tymczasem australijski premier chce zmian w definiowaniu hospitalizacji przypadków COVID-19.

W ciągu pierwszych trzech dni roku odnotowano więcej przypadków zarażenia COVID-19 w stanie Wiktoria niż przez cały 2020 rok – podaje w poniedziałek australijski serwis informacyjny news.com.au. W poniedziałek tylko w Wiktorii odnotowano 8577 nowych zakażeń.

 

W Australii doszło także do najwyższego wzrostu dobowych zachorowań w porównaniu z poprzednim szczytem zachorowań w kraju.

 

W niedzielę do godziny 20.00 w Nowej Południowej Walii (NSW) wykryto 20 794 nowe przypadki zarażeń COVID-19. Większość ze 140 tys. aktywnych zachorowań w NSW to przypadki Omikrona. Po raz pierwszy ten wariant wykryto w Australii 2 grudnia 2020 roku.

Chorują młodzi

W obu stanach najwięcej aktywnych przypadków dotyczy grupy wiekowej 20-29. Władze Wiktorii i NSW przekazały mieszkańcom, że najważniejszym wyznacznikiem tej fali epidemii są hospitalizacje, a nie nowe przypadki zakażenia. W NSW i Wiktorii hospitalizowanych jest odpowiednio 1204 i 491 osób zakażonych COVID-19, a odpowiednio 95 i 56 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

 

ZOBACZ: Australia. Nowa fala zakażeń po zluzowaniu obostrzeń. Pierwszy zgon chorego z Omikronem.

 

Dwa nowe lokalnie przeniesione przypadki zarażenia COVID-19 spowodowały, że Australia Zachodnia postanowiła przedłużyć obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach do piątku. To obostrzenie w pierwotnych zamierzeniach miało być w mocy do wtorku. Obowiązkowe będzie także okazanie dowodu szczepienia w "miejscach wysokiego ryzyka", takich jak kluby nocne, puby, imprezy z udziałem ponad 500 osób. W stanie jest obecnie 45 aktywnych przypadków zarażenia COVID-19.

 

Minister zdrowia NSW Brad Hazzard poinformował, że wiele osób ujętych w covidowych statystykach szpitalnych otrzymało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 po przyjęciu do szpitala z powodu urazów kości, bólów porodowych czy problemów psychicznych, a nie z powodu ciężkich objawów zakażenia.

Premier chce zmiany definicji hospitalizacji

Australijski premier Scott Morrison przekazał w poniedziałek, że będzie nawoływał do utworzenia jednoznacznej definicji hospitalizacji związanych z COVID-19.

 

ZOBACZ: Australia. 97 potwierdzonych zakażeń i 600 osób w izolacji po imprezie tematycznej "Taylor Swift"

 

- Potrzebujemy ustandaryzowanej definicji hospitalizacji związanych z Covid-19, ponieważ to kluczowy aspekt (epidemii), jaki powinniśmy mieć teraz na uwadze - przekazał premier.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie