Rozpoczął się nowy, 2022 rok. Polacy bawili się mimo pandemii

Świat
Rozpoczął się nowy, 2022 rok. Polacy bawili się mimo pandemii
PAP/Hanna Bardo
Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Mimo pandemii Polacy przywitali nowy, 2022 rok na zabawach, które można było organizować w zgodzie z restrykcjami. Istotny był certyfikat covidowy. W wielu miejscach zabrakło miejskich imprez i zabaw na świeżym powietrzu. Świętowano więc w domach. Widzowie Polsatu bawili się przy Sylwestrowej Mocy Przebojów, oglądając Sylwester Szczęścia na Stadionie Śląskim w Chorzowie i przed telewizorami.

Wiele polskich miast zrezygnowało z tradycyjnych imprez sylwestrowych dla mieszkańców. Miejskiego Sylwestra nie było m.in. w Warszawie. 

Nieliczne publiczne sylwestry w miastach

Gdańsk zorganizował trzy koncerty w Parku Oruńskim, Jarze Wilanowskim na Chełmie oraz na plaży w Brzeźnie.

 

Grodzisk Mazowiecki na Mazowszu zaprosił o północy na "pokaz cichych ogni sztucznych, który jest reakcją na liczne postulaty mieszkańców mających na uwadze dobro zwierząt". Zaplanowano życzenia od  burmistrza.

 

Nowy Rok witali wspólnie w plenerze mieszkańcy m.in. Bartoszyc, Kętrzyna i Lidzbarka w woj. warmińsko-mazurskim. Koncertów na powietrzu, ani pokazów laserowych czy widowisk pirotechnicznych nie zaplanował Olsztyn.

 

ZOBACZ: Sylwester. Niektóre miejsca dostępne tylko z paszportem covidowym

 

Na koncertach pod chmurką, ale też na spektaklach, pokazach filmowych i na imprezach w klubie - można było spędzić noc sylwestrową w Białymstoku.

 

W Świętokrzyskiem zabawy przygotowały nieliczne miasta. Włodarze zaprosili m.in. mieszkańców Skarżyska-Kamiennej oraz Iwanisk, które od 1 stycznia 2022 roku ponownie będą miastem.

Najwcześniej Nowy Rok powitano na Pacyfiku  

Jako pierwsi, w piątek 31 grudnia o godz. 11 czasu polskiego, Nowy Rok przywitali mieszkańcy archipelagu Wysp Line wchodzących w skład wyspiarskiego państwa Kiribati leżącego na Pacyfiku.

 

ZOBACZ: Sylwestrowa Moc Przebojów, czyli... Sylwester Szczęścia z Polsatem!

 

Godzinę później rok 2022 rozpoczął się na wyspach wchodzących w skład położonych w Oceanii państw Samoa i Tonga.

Imprezy w Nowej Zelandii i Australii

W Nowej Zelandii, w której Nowy Rok rozpoczął się o godz. 12 polskiego czasu, poluzowano obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i zezwolono na wspólne przywitanie 2022 roku w mieście Auckland.

 

ZOBACZ: Viki Gabor, Dawid Kwiatkowski i Golec uOrkiestra w "Gościu Wydarzeń"

 

W dużej części Australii, w tym w Melbourne, Sydney i Canberze, Nowy Rok rozpoczął się o godz. 14 czasu polskiego. Inne części kraju Nowy Rok przywitały o godz. 14:30 (Adelaide), godz. 15. (Brisbane), godz. 15:30 (Darwin, Alice Springs) i godz. 16:15 (Eucla) czasu polskiego.

 

Australia ograniczyła ceremonie do pokazu sztucznych ogni. O północy w Sydney rozpoczął się widowiskowy pokaz fajerwerków na moście Harbor i nad gmachem tamtejszej Opery.

W Tajlandii spokojne powitanie 2022 roku 

W stolicy Tajlandii, Bangkoku, gdzie północ wybiła o godz. 18:00 czasu polskiego odbyły się tylko nieliczne duże imprezy, których uczestnicy musieli być zaszczepieni i mieć negatywne testy na COVID-19. 

 

O północy zaplanowany był 7-minutowy pokaz fajerwerków do utworu, który wykonały miejscowe gwiazdy muzyki razem z orkiestrą symfoniczną. Finałowy koncert odbył się bez publiczności, ale był transmitowany na żywo.

 

ZOBACZ: „Dyskoteka gra! - Największy Sylwester disco” w Polsacie

 

Władze Bangkoku nie zorganizowały w tym roku własnych ulicznych imprez, które miały się odbyć na placu przed ratuszem i przed kilkudziesięcioma urzędami dzielnicowymi. Nie będzie także planowanych wcześniej tradycyjnych buddyjskich modłów noworocznych. W ostatnich dniach grudnia w niektórych miejscach pojawiły się plakaty zachęcające mieszkańców do pozostawania w domach.

 

W stolicy Korei Południowej, Seulu, odwołano tradycyjne powitanie Nowego Roku - publiczną ceremonią związaną z biciem dzwonów, w której zazwyczaj brały udział dziesiątki tysięcy osób. Po raz pierwszy odwołano tę uroczystość odkąd wprowadzono ją w 1963 roku.

Koronawirusowe powitanie Nowego Roku

W Indiach w wielu miastach obowiązuję godzina policyjna i większość Indusów w Delhi i Bombaju wita Nowy Rok w domach - pisze AP.

 

W Indonezji i Wietnamie odwołano wiele publicznych imprez; w Dżakarcie zakazano nawet pokazów sztucznych ogni, a w Hanoi władze zamknęły główne ulice.

 

Jako ostatnie, o godz. 13. naszego czasu w sobotę, 2022 rok przywitają bezludne wyspy Howland i Baker znajdujące się na wschód od Stanów Zjednoczonych.

 

ap/hlk/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie