Sylwester 2021. Biskupi udzielają dyspensy od postu i jedzenia mięsa. Są warunki

Polska
Sylwester 2021. Biskupi udzielają dyspensy od postu i jedzenia mięsa. Są warunki
Pixabay
W 31 na 41 polskich diecezji w tegorocznego sylwestra będzie obowiązywać dyspensa. Ich liczba może się zwiększyć

Aby sylwestra spędzić na imprezie, jedząc szynkę czy kiełbasę z półmiska, trzeba w zamian pomodlić się za papieża lub podjąć zadośćuczynienie - taką decyzję wydała większość polskich biskupów kierujących diecezjami. Udzielili dyspensy, ponieważ 31 grudnia wypada w tym roku w piątek, który w Kościele katolickim jest dniem pokuty i wstrzemięźliwości.

Na 41 diecezji w Polsce wchodzących w skład 14 metropolii łacińskich (nie licząc greckokatolickich oraz ordynariatu polowego Wojska Polskiego) na razie dyspensę wydano w 31 diecezjach. Do wydania stosownych dekretów biskupi mają jeszcze trzy dni, nie jest to jednak ich obowiązek.

 

ZOBACZ: Wyszków. Oświadczyny podczas kontroli drogowej. Kierowca zaskoczył policjantów

 

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy".

Kard. Nycz: dyspensa za modlitwę w intencji papieża

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz napisał w dekrecie: "Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych".

 

Kard. Nycz zalecił jednocześnie, aby osoby korzystające 31 grudnia z dyspensy ofiarowały "dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka" oraz "podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny".

Dyspensa od postu w sylwestra. Gdzie ją wydano?

Podobny dekret wydał także ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński. "Udzielam dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia w piątek, 31 grudnia 2021 roku, wszystkim diecezjanom oraz gościom, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej" - napisał.

 

Hierarcha przypomniał zarazem, że "korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich".

 

ZOBACZ: Warszawa. Zdewastowana elewacja kościoła. "Tu będzie techno", "PiS won"

 

Dyspensy udzielili także: abp Marek Jędraszewski w archidiecezji krakowskiej, abp Tadeusz Wojda w archidiecezji gdańskiej, abp Stanisław Budzik w archidiecezji lubelskiej, abp Józef Guzdek w archidiecezji białostockiej, abp Wacław Depo w archidiecezji częstochowskiej, abp Wojciech Polak w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz abp Grzegorz Ryś w archidiecezji łódzkiej.

 

W tym gronie znaleźli się również: abp Adam Szal w archidiecezji przemyskiej, abp Józef Górzyński dla archidiecezji warmińskiej, bp Damian Bryl w diecezji kaliskiej, bp Jan Piotrowski w diecezji kieleckiej, bp Tadeusz Lityński w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp Andrzej Siemieniewski w diecezji legnickiej, bp Wiesław Śmigiel w diecezji toruńskiej, bp Piotr Libera w diecezji płockiej, bp Janusz Stepnowski w diecezji łomżyńskiej, bp Marek Mendyk w diecezji świdnickiej, jak i bp Andrzej Jeż w diecezji tarnowskiej.

 

Dyspensy udzielili także: bp Andrzej Dziuba w diecezji łowickiej, bp Ryszard Kasyna w diecezji pelplińskiej, bp Marek Solarczyk w diecezji radomskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz w diecezji sandomierskiej, bp Jan Wątroba w diecezji rzeszowskiej, bp Kazimierz Gurda w diecezji siedleckiej, bp Grzegorz Kaszak w diecezji sosnowieckiej, bp Krzysztof Włodarczyk w diecezji bydgoskiej oraz bp Marian Rojek w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W dziesięciu diecezjach biskupi na razie nie wydali dyspensy

Abp Andrzej Dzięga udzielił wiernym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej dyspensy 31 grudnia br. po "Godzinie Miłosierdzia" tzn. od godz. 16:00. Jednocześnie poprosił, "aby wszyscy korzystający z tej dyspensy ofiarowali w tym dniu dowolnie wybraną przez siebie modlitwę w intencji o ewangeliczny pokój w Polsce i w świecie".

 

Z kolei abp Józef Kupny udzielając dyspensy na terenie archidiecezji wrocławskiej wyraził nadzieję, że jego decyzja "przyczyni się nie tylko do pogłębienia relacji międzyludzkich, ale również do jeszcze większego zrozumienia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w pozostałe piątki całego roku".

 

ZOBACZ: Włochy. "Katastrofalne 12 miesięcy dla włoskiej turystyki". 60 milionów turystów mniej

 

Dyspensy na 31 grudnia br. nie wydali na razie: abp Stanisław Gądecki w archidiecezji poznańskiej, abp Wiktor Skworc w archidiecezji katowickiej, bp Roman Pindel w diecezji bielsko-żywieckiej, bp Jerzy Mazur w diecezji ełckiej, bp Piotr Henryk Sawczuk w diecezji drohiczyńskiej, bp Jacek Jezierski w diecezji elbląskiej, bp Jan Kopiec w diecezji gliwickiej, bp Edward Dajczak w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Andrzej Czaja w diecezji opolskiej, a także bp Krzysztof Wętkowski w diecezji włocławskiej,

 

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych takich jak modlitwa, post i jałmużna.

 

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

Post w piątek - którzy katolicy mają go przestrzegać?

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, iż "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".

 

"Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - dodaje Kodeks.

 

Dokument wyjaśnia ponadto, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia. 

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie