Holandia. Dochodzenie przeciwko lekarzom, którzy COVID-19 leczyli środkiem na pasożyty

Świat
Holandia. Dochodzenie przeciwko lekarzom, którzy COVID-19 leczyli środkiem na pasożyty
FLICKR/Jamie
Badania nie potwierdzają skuteczności iwermektyny

Holenderski Inspektorat Opieki Zdrowotnej i Młodzieży wszczął dochodzenie przeciwko grupie lekarzy, którzy przepisywali iwermektynę - lek przeciwrobaczy, pacjentom chorym na COVID-19. Dochodzenie jest efektem śledztwa dziennikarskiego.

Jak informuje serwis informacyjny RTL Nieuws, Inspektorat Opieki Zdrowotnej i Młodzieży (Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd) wszczął dochodzenie przeciwko grupie lekarzy, którzy mieli przepisywać chorym na COVID-19 iwermektynę.

 

To mieszanina organicznych związków chemicznych, którą wykorzystuje się jako lek przeciw pasożytom u ludzi i zwierząt. Jest stosowany np. w leczeniu występującej najczęściej w Afryce onchocerkozy, czyli tzw. ślepoty rzecznej. To choroba spowodowana robakiem pasożytniczym.

Iwermektyna nie pomaga na COVID-19

Iwermektyna nie nadaje się jednak do leczenia koronawirusa. Jak wynika z zaleceń np. polskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - "nie zaleca się rutynowego stosowania iwermektyny w leczeniu COVID-19; jej użycie powinno być ograniczone do eksperymentów badawczych". W zaleceniach Agencji podaje, że "dowody naukowe na skuteczność iwermektyny nie są przekonujące i nie pozwalają na ostateczne wnioskowanie".

 

ZOBACZ: USA. FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19

 

Podobnego zdania jest Roderick Runne - główny inspektor Inspektoratu Opieki Zdrowotnej i Młodzieży. Cytowany przez RTL Nieuws przyznaje, że rozumie, że ludzie szukają dobrego leczenia przeciwko COVID-19,  "ale to nie jest iwermektyna. Lekarze powinni informować o tym swoich pacjentów, a już na pewno nie przepisywać".

 

Lekarze i farmaceuci, którzy doradzali pacjentom stosowanie iwermektyny w walce z koronawirusem, mogą otrzymać karę grzywny. Nie jest sytuacja nowa, na początku roku holenderscy inspektorzy ukarali grzywnami medyków, którzy przepisywali pacjentom iwermektynę i hydroksychlorochinę. Drugi z leków, nieodpowiednio stosowany, może powodować arytmię serca.

Śledztwo dziennikarskie

Inspektorat Opieki Zdrowotnej i Młodzieży zajął się sprawą w efekcie śledztwa dziennikarzy RTL Nieuws. Jak ustalili, iwermektyna jest cały czas przepisywana. Skontaktowali się z lekarzami w ramach strony "Zelfzorg Covid-19" (Samoopieka Covid-19), która oferuje konsultacje z lekarzem rodzinnym za 30 euro.

 

ZOBACZ: Włochy. Kolejki przed aptekami po błyskawiczne testy na Covid-19

 

Dziennikarzom inwermektynę polecono w drugiej minucie rozmowy.

jk/ml/Polsatnews.pl/RTL Nieuws
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie