USA. FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19

Świat
USA. FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
Lek może być skuteczny wobec wariantu Omikron

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w środę w trybie nadzwyczajnym do użytku preparatu Paxlovid koncernu Pfizer. Jest to pierwszy dopuszczony w USA lek antycovidowy w postaci doustnych pigułek.

Jak podała w komunikacie FDA, lek został dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych, czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

 

Decyzja o dopuszczeniu leku jest wynikiem rezultatów badań klinicznych, wykazujących 88-procentową skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

 

ZOBACZ: Niedzielski: prawdopodobne płynne przejście z czwartej fali z wariantem Delta, do piątej z Omikronem

 

Zestaw leku obejmuje 10 tabletek nirmatrelwiru, środka hamującego replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru, substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zalecenia FDA obejmują przyjmowanie po dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

Lek może być skuteczny wobec wariantu Omikron

- Dzisiejsza decyzja wprowadza pierwszy lek na COVID-19 w formie doustnej pigułki; to ważny krok naprzód w walce z pandemią - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami.

 

- Daje nam to nowe narzędzie do walki z COVID-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty - dodała.

 

ZOBACZ: Kantar: 50 proc. Polaków popiera możliwość obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

 

Według koncernu Pfizer, lek powinien być także skuteczny w infekcjach wariantem Omikron.

 

Możliwe efekty uboczne leku to m.in. osłabione poczucie smaku, biegunka, wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.

 

FDA ma wkrótce wydać decyzję również w sprawie innego doustnego środka przeciwko COVID-19 - molnupirawiru produkowanego przez firmę Merck & Co. Lek ten został dopuszczony już wcześniej do użytku m.in. przez Europejską Agencję Leków.

 

W listopadzie prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 10 mln zestawów leku Pfizera, zapowiadając jego pierwsze dostawy jeszcze w tym roku.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie