Kaczyński zostaje w rządzie. Janusz Kowalski: marzeniem jest, żeby został premierem

Polska
Kaczyński zostaje w rządzie. Janusz Kowalski: marzeniem jest, żeby został premierem
PAP/Tomasz Gzell
Dzięki niemu wygramy wybory - poseł Janusz Kowalski o Jarosławie Kaczyńskim

- Moim marzeniem jest, żeby Jarosław Kaczyński był wicepremierem jak najdłużej, a najlepiej, żeby został premierem, bo dzięki niemu wygramy wybory - tak w rozmowie z Polsatnews.pl Janusz Kowalski z Solidarnej Polski skomentował informacje o tym, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Jarosław Kaczyński ma pozostać w rządzie.

Jarosław Kaczyński ma pozostać w strukturach rządowych, dalej będzie piastować urząd wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Prezes PiS stanowisko zajmuje od października 2020 roku.

 

Pierwotnie planował opuścić rząd po przeprowadzeniu kluczowych dla siebie i partii projektów, do których należy między innymi ustawa o obronie ojczyzny, którą lider PiS i Mariusz Błaszczak zaprezentowali pod koniec października.

 

ZOBACZ: Poseł PiS Piotr Kaleta: Jarosław Kaczyński nie boi się czegokolwiek


Zapowiedzi o odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu pojawiły się w połowie października. Wówczas prezes miał poinformować posłów w klubie PiS, że na początku 2022 roku zamierza opuścić rząd i zająć się sprawami wewnętrznymi swojej partii. Sam Kaczyński kilka razy publicznie przyznał, że rzeczywiście ma takie plany.

Kaczyński ma pilnować konfliktu Morawieckiego i Ziobry

Jak nieoficjalnie dowiaduje się RMF FM, prezes Kaczyński ma pozostać w rządzie ze względu na tarcia w Zjednoczonej Prawicy. Konkretnie ma chodzić o Solidarną Polskę. Według informacji portalu "stronnicy szefa rządu mają poczucie, że Solidarna Polska sabotuje ich działania. Według nich to Zbigniew Ziobro celowo uniemożliwia osiągniecie kompromisu z Brukselą w kwestii praworządności". Z tego wynika, że obecność Kaczyńskiego miałaby załagodzić napięcia pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a ministrem sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Posiedzenie klubu PiS. Kaczyński o Mejzie: sprawa będzie wyjaśniona

 

Te informacje próbowaliśmy potwierdzić w rozmowie z wiceprezesem PiS Antonim Macierewiczem. Nie udało nam się jednak nawet zadać pytania, gdyż były minister obrony narodowej odebrał telefon, powiedział, że miło nas słyszeć, życzył błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i się rozłączył.

Solidarna Polska: są pewne różnice zdań

Sprawę skomentował jednak w rozmowie z Polsatnews.pl Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. - Moim marzeniem jest, żeby Jarosław Kaczyński był wicepremierem jak najdłużej, a najlepiej, żeby został premierem, bo dzięki niemu wygramy wybory - mówił.

 

Pytany o informacje ws. tarć na linii Morawiecki-Ziobro stwierdził, że "są pewne różnice zdań", a punkt widzenia Solidarnej Polski w sprawach europejskich kilka razy okazał się "zgodny z faktami". Poseł wymienił między innymi negocjacje ws. Krajowego Planu Odbudowy, Zielonego Ładu czy rozporządzenia Unii Europejskiej ws. praworządności. Dodał również, że za fiasko negocjacji z Unią Europejską odpowiedzialność ponosi minister ds. UE Konrad Szymański.

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie