Granica polsko-białoruska. Białoruskie służby stosują nową metodę. Odwracają uwagę funkcjonariuszy

Polska
Granica polsko-białoruska. Białoruskie służby stosują nową metodę. Odwracają uwagę funkcjonariuszy
PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Białoruskie służby stosują nową metodę

- Od około tygodnia służby białoruskie stosują nową metodę. Podczas gdy w jednym miejscu przecinają zabezpieczenia, rzucają kamieniami i oślepiają, kilkadziesiąt metrów dalej cudzoziemcy próbują po cichu przekroczyć granicę - powiedziała rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.

We wtorek rano Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób; na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży grupa 10 cudzoziemców siłowo forsowała granicę.

 

- Ta próba pokazuje, że od kilku dni Białorusini próbują nowej metody, czyli w jednym miejscu przecinają concertinę i wysyłają grupę cudzoziemców - zachowują się głośno, rzucają kamieniami i kawałkami drzewa, oślepiają - a kilkadziesiąt metrów dalej, w tym samym czasie, po cichu próbuje przechodzić grupa cudzoziemców - powiedziała por. Anna Michalska.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Ostatniej doby granicę próbowało przekroczyć 26 osób

 

Straż Graniczna zaznaczyła, że takie zachowanie jak to, które ostatniej doby miało miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży służby obserwują od około tygodnia. Dodano, że polskim służbom udało się udaremnić tę próbę przejścia.

Kolejne próby przekroczenia granicy

Do kolejnych incydentów ostatniej doby doszło w Narewce, gdzie w poniedziałek ok. godz. 22 żołnierze stwierdzili przecięcie concertiny. Po tym jak zabezpieczenie zostało naprawione uszkodzono je ponownie. Jak informuje SG, patrol zauważył w tym miejscu pięciu cudzoziemców; grupa, widząc polskich funkcjonariuszy, oddaliła się.

 

Kolejna próba przejścia miała miejsce ok. godz. 1 w nocy w Czeremsze, gdzie granicę próbowało nielegalnie przekroczyć siedmiu cudzoziemców. Również tam - jak podaje SG - cudzoziemcy wycofali się, widząc polskie patrole.

 

ZOBACZ: Dezercja polskiego żołnierza na na Białoruś. Prokuratura: wszczęto śledztwo

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie