Badanie CBOS. 59 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku

Polska
Badanie CBOS. 59 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku
PAP/Radek Pietruszka
Protesty po głosowaniu ws. nowelizacji ustawy medialnej

59 proc. badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, a przeciwnego zdania jest 25 proc. - wynika z badania CBOS. 51 proc. oceniło, że obecna sytuacja polityczna w kraju jest zła. Ogólną sytuację w kraju najlepiej oceniały osoby starsze.

Jak wynika z grudniowego badania CBOS, większość respondentów - 59 proc. - pozostaje krytyczna wobec ogólnej sytuacji w kraju; to o 3 pkt proc. mniej niż w badaniu miesiąc temu. 25 proc. ankietowanych - o 2 pkt proc. więcej niż w listopadzie - uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 16 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie jej ocenić (tyle samo, ile w listopadzie).

 

W komunikacie z badania zauważono, że "po dość wyraźnym pogorszeniu nastrojów społecznych w październiku i listopadzie można obecnie mówić o ich stabilizacji", a ogólne oceny sytuacji "nieco się poprawiły, ale nadal pozostają krytyczne".

 

ZOBACZ: Kaczyński zostaje w rządzie. Janusz Kowalski: marzeniem jest, żeby został premierem

 

CBOS zauważa, że respondenci podobnie ocenili perspektywy kraju na nadchodzący rok. 14 proc. respondentów oceniło, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce się poprawi (taki sam odsetek, jak w listopadzie), a według 29 proc. sytuacja nie zmieni się w znaczącym stopniu (+5 pkt proc. względem ubiegłego roku). 50 proc. badanych, tyle samo ile w ubiegłym miesiącu, wskazało, że sytuacja w ciągu najbliższego roku pogorszy się.

Badanie CBOS. Osoby starsze najlepiej oceniają sytuację w kraju

Autorzy badania zaznaczyli, że najlepiej ogólną sytuację w kraju oceniają osoby starsze (39 proc. ocen pozytywnych), osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (odpowiednio 42 i 32 proc. pozytywnych ocen). Także osoby o mniejszych dochodach (między 1000 a 1499 zł miesięcznie na osobę) oraz mieszkańcy wsi częściej deklarowali pozytywne oceny (odpowiednio 35 i 31 proc.). Niezadowoleni z sytuacji są natomiast osoby w wieku od 25 do 34 lat (71 proc. negatywnych ocen), z wyższym wykształceniem (74 proc. negatywnych) czy osoby o dochodach powyżej 3000 zł miesięcznie na osobę (78 proc. negatywnych).

 

Postrzeganie sytuacji w kraju zależy również, jak podkreślają autorzy, od preferencji politycznych. 68 proc. wyborców PiS jest zadowolonych z sytuacji, niezadowolonych zaś 16 proc. (tyle samo nie ma zdania). Wśród wyborców pozostałych partii przeważają niezadowoleni - 92 proc. wyborców Lewicy, 90 proc. wyborców KO, 90 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni oraz 75 proc. wyborców Konfederacji. Także niezdecydowani i niezamierzający głosować częściej wskazują niezadowolenie (odpowiednio 57 proc. i 61 proc. niezadowolonych).

 

ZOBACZ: BIK: mniej osób stara się o kredyt mieszkaniowy. Rośnie jego wartość

 

Negatywne pozostają również oceny sytuacji politycznej: 51 proc. badanych oceniło, że sytuacja polityczna w kraju jest zła (to spadek o 1 pkt proc.). 14 proc. oceniło, że jest ona dobra (tyle samo, ile w listopadzie), a 28 - że nie jest ani dobra, ani zła (wzrost o 2 pkt proc. względem listopada).

 

Respondenci najczęściej - w 44 proc. - wskazywali, że sytuacja polityczna w ciągu najbliższego roku nie zmieni się (to wzrost o 2 pkt proc. względem ubiegłego miesiąca). 34 proc. badanych, tyle samo, ile w listopadzie, uważa natomiast, że sytuacja polityczna w ciągu następnych 12 miesięcy się pogorszy. Na przewidywaną poprawę sytuacji politycznej wskazało 10 proc. badanych - tyle samo, co w poprzednim badaniu.

Badanie CBOS. Wyborcy PiS najlepiej oceniają sytuację 

Zadowolenie z sytuacji politycznej, jak pokazuje CBOS, również zależy od orientacji politycznej. Sytuację polityczną w Polsce dobrze ocenia 51 proc. wyborców PiS, przy 12 proc. ocen negatywnych i 10 proc. niezdecydowanych. 90 proc. wyborców KO oraz Lewicy deklaruje niezadowolenie z sytuacji politycznej, podobnie jak 76 proc. wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni i 66 proc. wyborców Konfederacji.

 

W zakresie cech społeczno-demograficznych CBOS zauważa, że najbardziej niezadowolone z sytuacji politycznej w kraju są osoby w wieku 18-24 (61 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (65 proc.), a także osoby najlepiej wykształcone i sytuowane: 71 proc. badanych z wykształceniem wyższym i 74 proc. ankietowanych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3000 zł miesięcznie.

 

ZOBACZ: Ceny energii. URE: średnio o 37 proc. rosną stawki w taryfach na prąd od 1 stycznia 2022 r.

 

"Dobrym ocenom sytuacji politycznej sprzyja starszy wiek, mieszkanie w małej miejscowości oraz niższy status społeczno-ekonomiczny. Warto dodać, że także w grupach społeczno-demograficznych stosunkowo najlepiej postrzegających sytuację polityczną w Polsce odsetek niezadowolonych przewyższa odsetek zadowolonych" - dodano w komunikacie CBOS.

 

Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 29 listopada i 12 grudnia na reprezentatywnej, imiennej próbie 1 tys. 63 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru numerów PESEL. Respondenci mieli do wyboru trzy metody ankietowania: CAPI (wywiad osobisty) - 47 proc. badanych, CATI (wywiad telefoniczny) - 36 proc. badanych oraz CAWI (wywiad internetowy) - 17 proc. badanych.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie