Ustawa medialna przyjęta. Vera Jourova: Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań

Polska
Ustawa medialna przyjęta. Vera Jourova: Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań
Flickr.com/European Parliament/(CC BY 2.0) https:
Wiceszefowa KE Vera Jourova

Nowa ustawa medialna wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności polskiej ustawy medialnej z prawem unijnym - poinformowała wiceszefowa KE Vera Jourova w oświadczeniu zamieszczonym w piątek na Twitterze.

W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

 

ZOBACZ: Sejm. Ustawa medialna przyjęta. Posłowie za odrzuceniem uchwały Senatu

 

Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN. Wcześniej w piątek uchwałą Senatu dość niespodziewanie - przy sprzeciwie opozycji - zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

 

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Jourova: Potrzebujemy ustawy #MediaFreedomAct

"Dzisiejsze głosowanie w Sejmie w sprawie ustawy medialnej wymierzonej w Grupę TVN wywiera dalszą presję na i tak już nękany problemami sektor medialny w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku (jej) niezgodności z prawem UE. Oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie będą szanować, chronić i promować wolność i pluralizm mediów" - przekazała Jourova.

 

ZOBACZ: Ustawa medialna. Donald Tusk zapowiada udział w demonstracji w Warszawie

 

"Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje chętnie przyjmują, a nie zwalczają. Ta nowa ustawa wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych. Dlatego potrzebujemy ustawy #MediaFreedomAct (o wolności mediów - red. ), aby podtrzymać wolność i pluralizm mediów w całej UE" - podkreśla wiceszefowa KE.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie