Lewica zapowiada wniosek do prokuratury ws. szefów komisji kultury: Babinetza i Suskiego

Polska
Lewica zapowiada wniosek do prokuratury ws. szefów komisji kultury: Babinetza i Suskiego
PAP/Tomasz Gzell
Na zdj. Joanna Lichocka, Marek Suski i Piotr Babinetz na Komisji Kultury i Środków Przekazu

Lewica zapowiada zawiadomienie do prokuratury na przewodniczącego komisji kultury i środków przekazu Piotra Babinetza (PiS) oraz jej wiceszefa Marka Suskiego (PiS). W ocenie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, posłowie złamali Regulamin Sejmu, jeżeli chodzi o tryb zwołania posiedzenia komisji.

W piątek po południu zebrała się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, aby zająć się uchwałą Senatu ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Senat zarekomendował Sejmowi odrzucenie nowelizacji. Sprawozdaniem komisji zajął się w piątkowym bloku głosowań Sejm. Posłowie w głosowaniu odrzucili sprzeciw Senatu do nowelizacji.

 

Szef klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży wniosek o unieważnienie wszystkich postanowień, które miały miejsce podczas posiedzenia komisji kultury.

 

ZOBACZ: Ceny energii. URE: średnio o 37 proc. rosną stawki w taryfach na prąd od 1 stycznia 2022 r.

 

- Nie ma zgody na łamanie prawa. Nie ma zgody na to, żeby Prawo i Sprawiedliwość regulowało w Polsce rynek medialny dlatego, że ma taką ochotę. To jest nielegalne, a na nielegalne sprawy nie ma zgody - oświadczył.

 

Wiceprzewodnicząca komisji kultury Joanna Scheuring-Wielgus przekazała, że posłowie komisji o jej zwołaniu dowiedzieli się z sms-a na 24 minuty przed posiedzeniem.

"Członkowie PiS kpią z regulaminu Sejmu" 

- To jest niezgodne z art. 152 Regulaminu Sejmu - powiedziała.

 

Art. 152 dotyczy terminów posiedzeń komisji sejmowych. Punkt 5 przewiduje, że "zawiadomienie członków komisji powinno nastąpić co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem komisji, na zasadach i w trybie określonych przez Prezydium Sejmu, chyba że posiedzenie zwołane zostało w wyniku decyzji podjętych na posiedzeniu Sejmu".

 

- Składamy jako posłanki Lewicy zawiadomienie do prokuratury na przewodniczącego komisji i wszystkie osoby, które wzięły udział w tym głosowaniu, z Prawa i Sprawiedliwości, którzy kpili sobie z regulaminu - powiedziała Scheuring-Wielgus. Doprecyzowała, że wnioski będą złożone wobec przewodniczącego Piotra Babinetza i zastępcy przewodniczącego Marka Suskiego.

 

ZOBACZ: Wypadek Beaty Szydło. Borys Budka: żądamy od Zbigniewa Ziobry ujawnienia zebranego materiału

 

Posłowie opozycji wielokrotnie zgłaszali uwagi, że komisja jest "nielegalna" i zwołana w "nieregulaminowym trybie". Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady Komisji.

 

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie