Viera Jourova: jeśli ustawa medialna zostanie przyjęta w Polsce, ocenimy jej zgodność z prawem UE

Świat
Viera Jourova: jeśli ustawa medialna zostanie przyjęta w Polsce, ocenimy jej zgodność z prawem UE
PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL
Wiceszefowa KE Vera Jourova

Wiceszefowa KE Viera Jourova podczas debaty w PE poinformowała, że jeśli projekt ustawy medialnej w Polsce zostanie ostatecznie przyjęty, Komisja Europejska oceni zgodność nowych przepisów z prawem UE, w szczególności z prawem dot. swobody przedsiębiorczości.

Gdy wolność i pluralizm mediów są zagrożone, zagrożona jest demokracja. Mamy obawy co do sytuacji w Polsce. (...)Obawiamy się, że tak zwana strategia „repolonizacji” mediów jest sprzeczna z naszymi wartościami – wolnością i pluralizmem mediów – oraz z naszym rynkiem wewnętrznym. Dlatego w naszym raporcie (nt. praworządności - red.) z 2021 r. omówiliśmy projekt nowej ustawy medialnej, znanej również jako „Lex TVN” oraz sytuację Polska Press" - powiedziała.

 

ZOBACZ: Szefowa KE Ursula von der Leyen: "gwarancją unijnych wartości jest porządek prawny i wyroki TSUE"

 

Wskazała, że dotarły do niej "obawy wielu stron dotyczące tego projektu ustawy". "Zwracam również uwagę, że polski Senat odrzucił projekt ustawy w zeszłym tygodniu w czwartek 9 września. Komisja uważnie śledzi proces legislacyjny. Gdyby ta ustawa miała zostać ostatecznie przyjęta, musielibyśmy ocenić jej zgodność z prawem UE, w szczególności z prawem do swobody przedsiębiorczości" - zaznaczyła.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie