Wariant Omikron w Polsce. Kobieta przebywa w izolatorium

Polska
Wariant Omikron w Polsce. Kobieta przebywa w izolatorium
PAP/Andrzej Grygiel
Zakażona Omikronem czuje się dobrze i przebywa w izolacji

Obywatelka Lesotho, u której wykryto pierwszy w Polsce przypadek wariantu Omikron, przebywa w izolatorium w Myszkowie – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń – podał GIS.

Wojewoda podkreślił, że zaplanowane na czas szczytu procedury zadziałały właściwie. Aby w nim osobiście uczestniczyć, każdy uczestnik musiał przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.

 

W przypadku trojga uczestników wydarzenia wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala to stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Załogi samolotów i pociągów spoza strefy Schengen zwolnieni z testowania

 

- Stąd wiemy, że ten pierwszy przypadek omikrona w Polsce i woj. śląskim jest potwierdzony – powiedział Jarosław Wieczorek.

 

Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że kobieta miała podczas szczytu kontakt głównie z obywatelami swojego kraju. Jej stan jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji. Do momentu uzyskania podwójnego ujemnego testu obywatelka Lesotho musi pozostać w izolatorium w Polsce.

GIS prowadzi dalsze czynności w sprawie wykrytego w Polsce wariantu Omikron

GIS podał, że w ramach prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną postępowania epidemiologicznego ustalono, że zakażona nie wykazywała objawów chorobowych, a w trakcie pobytu w Polsce stosowała środki ochrony indywidualnej.

 

Rzecznik GIS Szymon Cienki poinformował też, że niezwłocznie po potwierdzeniu dodatniego wyniku testu kobieta została przewieziona transportem medycznym do izolatorium, gdzie pozostanie do czasu zakończenia obowiązkowej izolacji.

 

Podał, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń.

Spada liczba zleceń testów

Komentując obecną sytuację epidemiczną w województwie, wojewoda Wieczorek poinformował, że spadła nieco liczba nowych zakażeń oraz zleceń testów z podstawowej opieki zdrowotnej.

 

- Można założyć, że jesteśmy natomiast w szczycie hospitalizacji, pewnie jeszcze do końca tygodnia będziemy obserwować dalsze wzrosty – podkreślił.

 

ZOBACZ: Protest antyszczepionkowców. Dziambor: premier powinien przeprosić Konfederację

 

Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono jednak najwięcej nowych zakażeń – 2901, zmarło 67 osób. Na kwarantannie przebywają obecnie 72 574 osoby.

 

Na 3327 łóżek zarezerwowanych w szpitalach regionu dla chorych na COVID-19 zajęte jest 2635, a na 287 łóżek respiratorowych chorzy zajmują 262.

mad/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie