Koronawirus w Polsce. Załogi samolotów i pociągów spoza strefy Schengen zwolnieni z testowania

Polska
Koronawirus w Polsce. Załogi samolotów i pociągów spoza strefy Schengen zwolnieni z testowania
Polsat News
Zwolnieni z testów covidowych. Andrusiewicz informuje

Rozporządzenie epidemiczne zostanie znowelizowane; z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także kierowcy TIR-ów – zapowiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dziś lub jutro pojawi się drobna nowelizacja rozporządzenia epidemicznego, która była uzgadniana przez ostatnie dni m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami, takimi jak LOT – powiedział rzecznik.

 

ZOBACZ: Pracodawca będzie mógł wymagać negatywnego testu na COVID-19? Będzie publiczne wysłuchanie projektu

 

- W nowelizacji pojawi się zapis, że z testowania (...) zwolnieni będą pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe - z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują do nas spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także co niezwykle istotne dla przewozu towarów, również kierowcy TIR-ów, czyli kierowcy którzy stoją na wschodniej granicy również zostaną wyłączeni z testowania – dodał.

Problemy techniczne

Andrusiewicz stwierdził, że w niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe.

 

ZOBACZ: Koronawirus. W prowincji Ontario testy na COVID-19 w sklepach z alkoholem

 

- Nie rekomendujemy wykonywania testów w niektórych państwach – powiedział.

 

Chcemy też udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem. Nie będzie się przemieszczać zbyt daleko poza strefę lotniskową – dodał.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie