Wielka Brytania. Neutralne płciowo paszporty? Sąd: prawo nie uznaje kategorii bezpłciowej

Świat
Wielka Brytania. Neutralne płciowo paszporty? Sąd: prawo nie uznaje kategorii bezpłciowej
Flickrs/Holiday Gems
Skargę wniosła Christie Elan-Cane, osoba niebinarna, która twierdzi, że wymóg określania płci przy składaniu dokumentów paszportowych narusza jej prawa człowieka i oprócz istniejących oznaczeń "M" i "F" powinna być do wyboru opcja "X"

Brytyjski Sąd Najwyższy jednomyślnie odrzucił skargę na brak możliwości wydawania paszportów neutralnych płciowo dla osób, które nie identyfikują się ani jako kobieta, ani mężczyzna. "Utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione."

Skargę wniosła Christie Elan-Cane, osoba niebinarna, która twierdzi, że wymóg określania płci przy składaniu dokumentów paszportowych narusza jej prawa człowieka i oprócz istniejących oznaczeń "M" i "F" powinna być do wyboru opcja "X". Elan-Cane stara się o to już od 1995 roku, jednak sądy w kolejnych instancjach przyznawały rację ministerstwu spraw wewnętrznych.

 

W wydanym w środę orzeczeniu Sąd Najwyższy wyjaśnił, że płeć osób ubiegających się o paszport jest "szczegółem biograficznym, który może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości poprzez sprawdzenie go z dostarczonymi świadectwami urodzenia, adopcji lub uznania płci oraz innymi oficjalnymi zapisami".

"Prawo w Wielkiej Brytanii nie uznaje kategorii bezpłciowej"

Sędziowie wskazali, że prawo w Wielkiej Brytanii nie uznaje kategorii bezpłciowej, a zezwolenie na wprowadzenie paszportu z oznaczeniem "X" pozostawiłoby władze bez spójnego podejścia do tej kwestii, tymczasem "utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione". Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że Elan-Cane nie była obiektem prześladowań na granicach podczas używania paszportu, zaś nad jej interesem w posiadaniu paszportu "X" przeważają inne względy, w tym bezpieczeństwa i spójne podejście do kwestii płci.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. W Londynie Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa

 

Sąd Najwyższy jest ostatnią instancją sądowniczą w Wielkiej Brytanii i od jego decyzji nie ma już apelacji. Elan-Cane oświadczyła, że Wielka Brytania "stanęła po złej stronie historii" i zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Paszporty neutralne płciowo wydaje kilkanaście państw świata, w tym Argentyna, Australia, Kanada, Dania, Indie, Malta, Nepal, Holandia, Nowa Zelandia, Pakistan i USA, natomiast Niemcy wprowadziły kategorię interseksualną.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie