Wielka Brytania. W Londynie Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa

Świat
Wielka Brytania. W Londynie Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa
Polsat News
W Londynie jest również najszybsze tempo wzrostu przypadków wariantu Omikron - w ciągu 24 godzin odsetek zakażeń koronawirusem spowodowanych przez ten wariant wzrósł z 44,5 proc. do 51,8 proc.

Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa w Londynie, a w ciągu trzech-czterech dni stanie się nim w kolejnych trzech regionach Anglii - wynika z danych opublikowanych w środę przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Opierają się one na wynikach testów typu PCR przeprowadzonych w czterech laboratoriach, w których z dużym stopniem pewności możliwe jest odróżnienie wariantu Omikron od wariantu Delta, nadal dominującego w Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Rosja. Władze sanitarne: jednoczesne zakażenie wariantami Delta i Omikron jest możliwe

 

Jak pokazują, w całej Anglii w próbkach z 11 i 12 grudnia 24 proc. zakażeń było prawdopodobnie spowodowane wariantem Omikron, ale w Londynie było to już 51,8 proc. Kolejnymi regionami z najwyższym odsetkiem nowego wariantu były Anglia Wschodnia - 29,9 proc., Południowy Wschód - 25,4 proc. i Północny Zachód - 20,8 proc. Jak oświadczyła UKHSA, jeśli krzywa wzrostu będzie tam wyglądać tak jak w Londynie, Omikron stanie się w tych regionach dominującym wariantem w ciągu trzech-czterech dni. Z kolei regionem z najniższym poziomem wariantu Omikron jest Północny Wschód - 6,8 proc. przypadków.

"Omikron jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia od początku pandemii"

W Londynie jest również najszybsze tempo wzrostu przypadków wariantu Omikron - w ciągu 24 godzin odsetek zakażeń koronawirusem spowodowanych przez ten wariant wzrósł z 44,5 proc. do 51,8 proc.

 

Do ostatecznego potwierdzenia, który wariant koronawirusa spowodował infekcję naukowcy używają analizy całego genomu, ale testy PCR mogą je z dużą dozą prawdopodobieństwa odróżnić ze względu na zmianę genetyczną, zwaną delecją w genie kolca, która jest obserwowana w wariancie Omikron. Przedstawione przez UKHSA dane oparte są na 9156 próbkach, gdzie można było w ten sposób odróżnić czy chodzi o Omikron, czy Deltę.

 

Tymczasem szefowa UKHSA dr Jenny Harries odpowiadając w środę na pytania posłów z komisji transportu ostrzegła, że Omikron jest "prawdopodobnie najbardziej znaczącym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia od początku pandemii". "Liczby, które zobaczymy w danych w ciągu najbliższych kilku dni będą dość oszałamiające w porównaniu do tempa wzrostu, które widzieliśmy w przypadku poprzednich wariantów" - powiedziała.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie