Niemcy. Policyjna obława w Dreźnie, koronasceptycy mieli planować zamach na premiera Saksonii

Świat
Niemcy. Policyjna obława w Dreźnie, koronasceptycy mieli planować zamach na premiera Saksonii
Wikimedia Commons
Do akcji zaangażowano siły specjalne, ponieważ wypowiedzi poszczególnych członków grupy na Telegramie sugerowały, że mogą oni być w posiadaniu broni palnej i kusz

Saksoński krajowy urząd policji kryminalnej przeprowadził w środę w Dreźnie obławę spowodowaną groźbami, które padły pod adresem premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Tydzień temu na grupie czatowej na Telegramie pojawiły się plany zamachu na premiera - informują niemieckie media.

Przeszukano kilka posesji - poinformowała w środę policja na Twitterze. Do akcji zaangażowano siły specjalne, ponieważ wypowiedzi poszczególnych członków grupy na Telegramie sugerowały, że mogą oni być w posiadaniu broni palnej i kusz.

 

ZOBACZ: Policja zatrzymała nożownika, który ranił 50-latka w Ostrowie Wielkopolskim

 

Specjalna komisja ds. prawicowego ekstremizmu (Soko Rex) realizuje w ten sposób nakazy przeszukania w ramach postępowania przygotowawczego w związku z podejrzeniem o przygotowywanie poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu.

"Omawiali plany zabójstwa Kretschmera"

Dochodzenie zostało wszczęte na podstawie reportażu, który ukazał się w zeszłym tygodniu w magazynie telewizji ZDF "Frontal". Według raportu, członkowie grupy chatowej "Dresden Offline Networking" odrzucili decyzje rządu Saksonii o działaniach podjętych w walce z pandemią koronawirusa. Według policji, członkowie grupy omawiali plany zabójstwa Kretschmera i innych przedstawicieli saksońskiego rządu landowego.

 

ZOBACZ: Niemieckie media: wiadomo, kto zlecił zamach na jarmark świąteczny w Berlinie w 2016 r.

 

Groźby pod adresem Kretschmera wywołały oburzenie wśród polityków. Sam premier powiedział: "Musimy użyć wszelkich środków prawnych przeciwko takiemu przekraczaniu granic. Osoby sprawujące urzędy publiczne nie powinny bać się wypowiadać swoich poglądów i wykonywać swojej pracy".

 

Wcześniej poruszenie wywołała procesja koronasceptyków z pochodniami przed domem saksońskiej minister zdrowia Petry Koepping

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie