SG zatrzymała kuriera migrantów. Grupa dotarła już pod niemiecką granicę

Polska
SG zatrzymała kuriera migrantów. Grupa dotarła już pod niemiecką granicę
Zdj. ilustracyjne/Straż Graniczna
W irackich paszportach widniały białoruskie wizy

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka (Lubuskie) zatrzymali Gruzina, który przewoził autem osobowym w kierunku Niemiec czterech obywateli Iraku. Cudzoziemcy odpowiedzą za próbę nielegalnego przekroczenia granicy we współdziałaniu z innymi osobami - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Do kontroli drogowej 27-letniego Gruzina doszło minionej nocy w pobliżu granicznego Świecka (Lubuskie). Wraz z nim podróżowało czterech innych obcokrajowców.

 

Okazało się, że są to obywatele Iraku w wieku od 20 do 23 lat. Trzech z nich posiadało paszporty. Podczas kontroli dokumentów ustalono, że Irakijczycy oraz Gruzin przebywają w Polsce nielegalnie.

 

ZOBACZ: Migranci. Straż Graniczna zajmuje się nielegalnymi migrantami z Małopolski i Mazowsza

 

Obywatel Gruzji przyjechał do naszego kraju na początku września br. na podstawie paszportu biometrycznego i legalnie mógł w nim przebywać przez kolejne 90 dni. Ten termin już minął.

Irakijczycy legalnie dostali się do Białorusi 

- Natomiast w irackich paszportach widniały białoruskie wizy oraz odbitki białoruskich stempli kontrolerskich z połowy listopada – wyjaśniła rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Śmierć migranta w gminie Narewka. "Potrzebne specjalistyczne badania"

 

Obywatele Iraku zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i we współdziałaniu z innymi osobami. Grozi za to do trzech lat więzienia. Natomiast kierujący pojazdem Gruzin został zatrzymany za udzielenie im pomocy.

 

Wszyscy obcokrajowcy odpowiedzą także za wykroczenie związane z nielegalnym pobytem w naszym kraju.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie