Granica z Białorusią. Metnar: czescy żołnierze nie pojadą teraz do Polski

Świat
Granica z Białorusią. Metnar: czescy żołnierze nie pojadą teraz do Polski
Twitter/Armáda ČR
Odznaczanie czeskich żołnierzy za walkę z COVID-19

Minister obrony Czech Lubomir Metnar poinformował w poniedziałek, że czescy żołnierze, którzy mieli pomagać na polsko-białoruskiej granicy, do Polski teraz nie pojadą. Metnar powołał się na rozmowę z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, który mówił, że sytuacja migracyjna w regionie się ustabilizowała.

Przedstawiciel służb prasowych czeskiego ministerstwa obrony Jakub Fajnor przekazał, że polski minister podziękował Cechom za ciągłe wsparcie polityczne i ofertę pomocy. Jeżeli sytuacja na granicy pogorszyłaby się, dla Polski oferta z Czech znów byłaby istotna.

 

ZOBACZ: Migranci. Straż Graniczna zajmuje się nielegalnymi migrantami z Małopolski i Mazowsza

 

Metnar napisał na Twitterze, że wniosek rządu z dnia 8 grudnia br. o wysłanie 150 żołnierzy na granicę polsko-białoruską nie będzie dyskutowany i głosowany na posiedzeniach plenarnych obu izb parlamentu. Posiedzenia miały odbyć się jeszcze w tym tygodniu i nie wykluczano, że Czesi wyjechaliby do Polski jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 

 

Zakładano, że parlament zaakceptuje wniosek rządu, w którym była mowa o 150 żołnierzach, którzy mieliby działać przez 180 dni. Mówiono o logistykach, saperach oraz żołnierzach rozpoznania.

 

ZOBACZ: Prezydent Macron: aby osiągnąć całkowitą suwerenność, konieczne jest panowanie nad granicami

 

W związku z kryzysem migracyjnym na granicy czeska strona zaproponowała udział swoich żołnierzy i policjantów w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej kilkakrotnie. 23 listopada br. list w tej sprawie skierował do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Milosz Zeman.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie