Węgry. Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Poruszone zostaną tematy bezpieczeństwa i migracji

Świat
Węgry. Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Poruszone zostaną tematy bezpieczeństwa i migracji
PAP/EPA/Zoltan Fischer HANDOUT
Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 1991 r

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Budapesztu na spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem prezydenta Francji. Celem spotkania jest omówienie aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie, w tym zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będzie okazją do rozmów m.in. na temat polityki klimatycznej i energetycznej w kontekście obecnego kryzysu cen energii.

 

- Poruszone zostaną także tematy bezpieczeństwa i obrony, a także migracji oraz ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej - przekazał Müller.

W Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej 

Jak dodał, podczas wizyty w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw V4, następnie sesja plenarna z udziałem prezydenta Francji. Po jej zakończeniu zaplanowano spotkanie z mediami oraz obiad roboczy liderów.

 

ZOBACZ: Prezydent Macron: aby osiągnąć całkowitą suwerenność, konieczne jest panowanie nad granicami

 

Premier Morawiecki podczas wizyty w Budapeszcie odwiedzi również Dom Terroru, placówkę muzealną upamiętniającą ofiary totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów powstania węgierskiego 1956 r.

Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 1991 r. 

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które funkcjonuje od 1991 r. Spotkanie 13 grudnia organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca br. i potrwa do 30 czerwca 2022 r.

 

Francja od 1 stycznia 2022 roku przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Rozmowy Macrona, Zełenskiego i Bidena. "Rosja nie zamierza kontynuować eskalacji na Ukrainie"

 

Ostatnie spotkanie w formacie V4+Francja odbyło się 28 maja 2019 r. w Brukseli przy okazji szczytu Rady Europejskiej.

 

Z kolei pod koniec listopada br. szef polskiego rządu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. W ramach objazdu spotkał się m.in. z premierami państw V4, a także z prezydentem Francji.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie