Węgry. Panel "Leaders For the New World". Duda: Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory

Świat
Węgry. Panel "Leaders For the New World". Duda: Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory
PAP/Mateusz Marek
Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu panelu "Leaders For the New World".

30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli - powiedział we wtorek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił we wtorek podczas otwarcia panelu "Leaders For the New World" w ramach poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju konferencji Planet Budapest 2021, że cieszy się, że Grupa Wyszehradzka oprócz forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE coraz częściej staje się też platformą ważnych dyskusji na inne, szersze tematy.

 

ZOBACZ: Viktor Orban po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej: Bruksela prowadzi błędną politykę

 

Prezydent zwracał uwagę, że 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że "jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli".

 

- Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory (...), czy też doładowywać Europę, choćby tą niezwykle ważną, pozytywną energią - zaznaczył prezydent.

"Ewolucja modeli biznesowych"

- Pandemia doprowadziła do ewolucji modeli biznesowych. Przyspieszyła rozwój innowacji i wdrażanie nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie medycyny, handlu internetowego, zdalnej edukacji, administracji czy logistyki. Na znaczeniu zyskały internet rzeczy, Big Data i uczenie maszynowe - mówił.

 

ZOBACZ: Słowenia. Premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

 

Powiedział, że liczba innowacji wzrosła także w Polsce, a z niektórymi będzie można zapoznać się podczas wystawy towarzyszącej szczytowi V4. Zachęcał też do kontaktów z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), udzielającymi informacji na temat otoczenia gospodarczo-prawnego w Polsce.

 

Polski prezydent zwrócił uwagę, że obok V4 istnieje też Inicjatywa Trójmorza, w ramach której "dążymy do rozwijania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań transportowych, energetycznych i cyfrowych". Zachęcał do zapoznania się z szansami, które - jak przekonywał - stwarza ten format.

Odbudowa po pandemii

- Polska, w ramach odbudowy po spowolnieniu wywołanym pandemią, w ramach długookresowej strategii rozwoju koncentrować się będzie na obszarach takich jak inwestycje infrastrukturalne w obszarach strategicznych, zrównoważony transport, zdrowie, cyfryzacja czy innowacyjność, a także na wielkim wyzwaniu sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie - zapowiedział Duda.

 

- Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne, o klimat - podkreślił.

 

Jednocześnie zauważył, że od wielu lat "emisyjność polskiej gospodarki spada, a PKB rośnie, co jest cechą charakterystyczną naszego regionu, unikalną w skali świata".

Planet Budapest 2021

Planet Budapest 2021 to objęta patronatem prezydenta Węgier konferencja firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które działają w sektorach powiązanych z tematyką zrównoważonego rozwoju; odbywa się ona w tym roku w tej formule po raz pierwszy.

 

Wśród najważniejszych tematów omawianych na konferencji są energetyka oraz ochrona środowiska.

 

Poruszona zostanie również kwestia ścieżki wychodzenia wyszehradzkich firm z pandemii COVID-19 i możliwość dostosowania do zasad zrównoważonego rozwoju.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie