Rozmowy Macrona, Zełenskiego i Bidena. "Rosja nie zamierza kontynuować eskalacji na Ukrainie"

Świat
Rozmowy Macrona, Zełenskiego i Bidena. "Rosja nie zamierza kontynuować eskalacji na Ukrainie"
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
Emmanuel Macron

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowy z prezydentem USA i prezydentem Francji. Joe Biden poinformował go, iż Rosja zapewniła, że nie będzie kontynuować eskalacji na terytorium Ukrainy, a Emmanuel Macron potwierdził determinację Paryża, by pomóc Ukrainie w zachowaniu suwerenności i integralności terytorialnej.

 

- Przesłanie, jakie otrzymałem od prezydenta USA (sprowadza się do tego), że Rosja zapewniła USA i cały świat, że nie zamierza kontynuować eskalacji wobec terytorium naszego niepodległego państwa - powiedział Zełenski w piątek wieczorem w telewizji 1+1. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.

 

 

Szef ukraińskiego państwa zapowiedział, że między Rosją i Ukrainą może pojawić się "dzięki USA" jeszcze jedna platforma do dialogu. Dodał, że nie wyklucza możliwości przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według Zełenskiego popierają to partnerzy w UE i USA. Podkreślił przy tym, że ważne jest, aby "nie stracić" formatu normandzkiego, do którego wchodzą Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja.

 

Prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, nie wykluczył też przeprowadzenia referendum w sprawie kontrolowanej przez separatystów części Donbasu i anektowanego przez Rosję Krymu. Mówił też o możliwości przeprowadzenia referendum o zakończeniu wojny.

 

ZOBACZ: Prezydent Macron: aby osiągnąć całkowitą suwerenność, konieczne jest panowanie nad granicami

 

- To (referendum) może być w ogóle w sprawie zakończenia wojny. Tak może być, że ktoś, jakiś kraj, będzie nam proponować te czy inne warunki - wskazał. 

 

Stwierdził też, że osoby, które mogły planować przewrót na Ukrainie, trochę "zmieniły swoje plany". Powiedział, że cieszy się z tego, że ukraińskie społeczeństwo "nie popiera takich destabilizujących kroków".

 

O możliwym planowanym zamachu stanu Zełenski mówił na spotkaniu z dziennikarzami dwa tygodnie temu. Prezydent powiedział, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu zaplanowany na 1-2 grudnia. Jak twierdził, istnieją nagrania, na których "z przedstawicielami z Rosji" omawiany jest udział w zamachu stanu na Ukrainie jednego z ukraińskich oligarchów.

 

Zełenski rozmawiał z Bidenem w czwartek wieczorem. Natomiast w piątek rano rozmówcą ukraińskiego prezydenta był prezydent Francji Emmanuel Macron.

Macron zapowiedział, że będzie rozmawiał z Putinem 

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim potwierdził determinację Paryża, by pomóc Ukrainie w zachowaniu suwerenności i integralności terytorialnej.

 

Francuski prezydent dodał, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a 15 grudnia ponownie spotka się z Zełenskim w Brukseli.

 

Wcześniej w piątek o rozmowie z Macronem informował Zełenski, który napisał na Twitterze, że dyskutowano o odblokowaniu formatu normandzkiego i pracy trójstronnej grupy kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie.

 

- Uzgodniliśmy wspólne dalsze kroki - dodał.

 

 

Jak przekazał ukraiński prezydent, omówił też z Macronem zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i dywersyfikację źródeł nośników energii. Zełenski podziękował Macronowi za "pozytywną ocenę bieżących reform".

Ostatnie spotkanie liderów czwórki normandzkiej w grudniu 2019

Do ostatniego spotkania liderów czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji - doszło w grudniu 2019 roku. Zaplanowano wtedy, że kolejne rozmowy w tym formacie odbędą się w ciągu czterech miesięcy. Jednak do tej pory negocjacje nie zostały wznowione.

 

ZOBACZ: Rozmowa Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. Jednym z tematów negocjacje z Władimirem Putinem

 

Prezydent nie wykluczył przeprowadzenia referendum w sprawie kontrolowanej przez separatystów części Donbasu i anektowanego przez Rosję Krymu.

 

Zapowiedział, że między Rosją i Ukrainą może pojawić się jeszcze jedna platforma do dialogu.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie