Węgry zapewniają Polskę o wsparciu w związku z kryzysem migracyjnym

Świat
Węgry zapewniają Polskę o wsparciu w związku z kryzysem migracyjnym
Flickr/Kancelaria Premiera
Węgry deklarują wsparcie dla Polski

Węgry zapewniają Polskę o pełnej solidarności i poparciu wobec sytuacji na granicy polsko-węgierskiej – oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier, odpowiedzialna w rządzie także za sprawy unijne Judit Varga.

- Zapewniamy polskich przyjaciół o naszej pełnej solidarności i poparciu. Łączy nas wspólnota losu, bowiem geografia i historia umieściły nas na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej – oświadczyła Varga.

 

Podkreśliła, że zarówno Polska, jak i Węgry podjęły się ochrony wspólnoty europejskiej przed coraz mocniejszymi falami migracji.

Współfinansowanie ogrodzenia

- Dlatego my, Węgrzy także uważamy, że nadszedł czas, byśmy dzielili koszty polskiego i węgierskiego ogrodzenia na granicy przynajmniej w połowie z Brukselą. To byłoby uczciwe – powiedziała.

 

ZOBACZ: Łotwa. Rząd wyda 28 mln euro na zabezpieczenie wschodniej granicy i postawi 136 km ogrodzenia

 

Zaznaczyła, że Węgry popierają także stanowisko Polski, że UE nie powinna popierać żadnego państwa, które ma "bezpośredni lub pośredni związek" z presją migracyjną na zewnętrzną granicę Unii, a więc także granicę Polski.

 

- Europejscy decydenci powinni wreszcie uznać, że poprzez ochronę polskiej granicy broniona jest przed nielegalną imigracją nie tylko Polska, ale cała wspólnota. Na podstawie obecnego systemu trzeba bowiem zapewnić każdemu prawo wstępu na terytorium państwa członkowskiego bez możliwości rzetelnego sprawdzenia na granicy pochodzenia osoby ubiegającej się (o azyl) jeszcze, zanim dostanie ona zgodę na wjazd – oznajmiła.

 

Według niej oznacza to, że zanim zapadnie decyzja w sprawie wniosku, po wnioskodawcy może zaginąć wszelki ślad, gdyż przez granice strefy Schengen może do tego czasu dotrzeć już na drugi kraniec UE.

"Ochrona granic to przejaw europejskiej solidarności" 

- Ogrodzenie graniczne zapobiega więc także tej wtórnej migracji, wykluczając przybycie na Węgry czy do innego państwa członkowskiego imigrantów o nieznanym pochodzeniu – wskazała.

 

Varga przypomniała, że w 2015 r. Węgry zdecydowały o sfinansowaniu budowy ogrodzenia granicznego w celu ochrony kontynentu przed tłumami nielegalnych imigrantów.

 

ZOBACZ: MON: białoruskie służby nocą niszczą ogrodzenia na granicy

 

- Wtedy słyszeliśmy zewsząd tylko słowa potępienia. Po upływie sześciu lat widzimy jednak, że ogrodzenie popierają nawet ci, którzy wcześniej najagresywniej nas atakowali. Czas, by Komisja Europejska uznała wreszcie, że obrona granic zewnętrznych jest bezspornym przejawem europejskiej solidarności i wysiłki państw członkowskich w tym kierunku zasługują na uznanie i wsparcie – zaznaczyła.

 

Dodała, że Węgry przeznaczyły dotąd z własnego budżetu 590 mld ft (1,6 mld euro) na ochronę granicy, a Bruksela jest skłonna zwrócić tylko nieco ponad 1 proc. tej kwoty.

 

- Nadszedł zatem czas, by także Bruksela wniosła stosowny wkład w nasze wysiłki i wydatki! – zakończyła.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie