Spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem

Polska
Spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem
PAP/EPA/ADAM BERRY/POOL/ PAP/Wojciech Olkuśnik
Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w niedzielę w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wśród tematów spotkania znajdą się sprawy unijne, kwestie migracyjne, energetyczne, a także sytuacja na wschodniej granicy UE.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że będzie to kolejne spotkanie szefa polskiego rządu z Scholzem, jednak pierwsze po objęciu przez niego funkcji kanclerza Niemiec. Wcześniej politycy rozmawiali pod koniec listopada, podczas wizyty Morawieckiego w Berlinie, którą odbył w ramach serii spotkań w stolicach europejskich w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

 

Müller zapowiedział, że wśród tematów niedzielnego spotkania znajdą się m.in. bieżące kwestie bilateralne oraz unijne. - W tym w szczególności kwestie migracyjne i energetyczne. Politycy omówią również sprawy bezpieczeństwa i sytuację na wschodniej granicy Unii Europejskiej - powiedział.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski odpowiada premierowi ws. ronda Praw Kobiet

 

Premier Morawiecki podczas czwartkowej wizyty w Rzymie mówił dziennikarzom, że będzie "bardzo namawiał kanclerza Olafa Scholza do tego, aby nie dać się, nie ulec presji ze strony Rosji i także nie pozwolić na to, żeby Nord Stream 2 był instrumentem szantażu Ukrainy, instrumentem szantażu Polski, instrumentem szantażu wobec UE".

 

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, poprowadzony po dnie Bałtyku. Omija m.in. Polskę i Białoruś, a także Ukrainę. 16 listopada niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Reuters: sąsiedzi jasno powiedzieli, czego od siebie oczekują

Z kolei Reuters podaje, że Olaf Scholz w Warszawie będzie rozmawiał oprócz losu NS2, na temat napięć z Rosją w związku z rozlokowaniem jej wojsk w pobliżu granic Ukrainy, kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej i sporu Polski z UE o niezależność sądownictwa.

 

Obaj sąsiedzi jasno powiedzieli, czego od siebie oczekują - przekazał Reuters.

 

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie wzywał Scholza do sprzeciwu wobec uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który miałby sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy, ponieważ może być wykorzystany przez prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Europie.

 

Jednak nowy rząd Niemiec nie zobowiązał się publicznie do zatrzymania rurociągu Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, czego domagają się Polska i Stany Zjednoczone.

Rośnie napięcie na granicy rosyjsko-ukraińskiej

Rosja gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, budząc obawy przed możliwą inwazją. Prezydent USA Joe Biden ostrzegł Putina we wtorek, że Nord Stream 2 może zostać wstrzymany,jeśli wojska rosyjskie dokonają inwazji, zostaną też nałożone na Rosję inne surowe sankcje gospodarcze.

 

Przedstawiciele Departamentu Stanu powiedzieli członkom Kongresu, że mają porozumienie z Niemcami w sprawie zamknięcia rurociągu Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę. Jednak Niemcy nie potwierdziły tych doniesień, Scholz jedynie powiedział w środę, że przekroczenie przez Rosję granicy z Ukrainą pociągnie za sobą konsekwencje.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty: proszę Tuska, żeby przestał atakować Lewicę. Wróg jest w PiS

 

Niemcy poparły wysiłki Polski mające na celu powstrzymanie napływu migrantów z Białorusi, kryzysu, o którego wywołanie Unia Europejska oskarżyła Mińsk i zapowiedziały, że pomogą Warszawie i Brukseli znaleźć rozwiązanie ich sporu prawnego.

 

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podczas piątkowej wizyty w Warszawie nadała pojednawczy ton w sprawie sporu prawnego Polski z Brukselą, mówiąc, że Niemcy pomogą znaleźć jego rozwiązanie.

Kim jest nowy kanclerz Niemiec?

Bundestag wybrał Olafa Scholza w środę na nowego kanclerza Niemiec. Wkrótce potem Scholz odebrał nominację z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po powrocie z prezydenckiego pałacu Bellevue kanclerz złożył przysięgę w Bundestagu.

 

Scholz - 63-letni polityk socjaldemokratycznej partii SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat i podjęła decyzję, aby nie startować we wrześniowych wyborach. Merkel jest pierwszym kanclerzem Niemiec, który nie przegrał wyborów ani nie został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, lecz ustąpił z niego dobrowolnie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Olaf Scholz nowym kanclerzem. Kim jest?

 

Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej - po Willy'm Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie