Włodzimierz Czarzasty: proszę Tuska, żeby przestał atakować Lewicę. Wróg jest w PiS

Polska
Włodzimierz Czarzasty: proszę Tuska, żeby przestał atakować Lewicę. Wróg jest w PiS
Polsat News
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty weźmie udział w "Gościu Wydarzeń"

Bardzo proszę, żeby pan Donald Tusk przestał atakować Lewicę, bo wróg jest jeden, jest nim PiS - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Włodzimierz Czarzasty przypominając, że wspólną listę opozycji wykluczyły partie, o których Tusk w tym kontekście wspominał: ruch Szymona Hołowni i PSL.

- Wyobrażam sobie współpracę ze wszystkimi siłami opozycyjnymi, co więcej - ta współpraca na co dzień się odbywa - powiedział Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Lewicy, odnosząc się do słów Donalda Tuska wypowiedzianych na sobotnim spotkaniu jego partii. Potwierdził, że Tusk w swoim wystąpieniu, w którym odniósł się do ruchu Szymona Hołowni i do PSL, "przemilczał Lewicę".

 

ZOBACZ: Rada Krajowa PO. Partia wybrała nowych wiceprzewodniczących

 

- Ja mam otwarte serce na współpracę. Lider największej partii opozycyjnej ma wiele praw i wiele obowiązków - powiedział. Zauważył też, że zarówno Hołownia, jak i Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar Pawlak (PSL) stanowczo odżegnali się od pomysłu wspólnej listy opozycji. 

Czarzasty: szanujmy się i dotrzymujmy słowa

- Moje otwarte serce mówi, że trzeba podejmować decyzje na pół roku przed wyborami. Natomiast bardzo bym prosił Donalda Tuska, żeby przestał atakować Lewicę, bo wróg tak naprawdę jest jeden i jest nim PiS - powiedział. - Nie mówię twardego "nie" żadnym wspólnym listom na opozycji. Szanujmy się i dotrzymujmy słowa - powiedział, podkreślając, że "Lewica jest otwarta na każdy podmiot po stronie opozycji poza Konfederacją".

 

WIDEO: Włodzimierz Czarzasty: Polska miała drugą konstytucję na świecie. Może jako druga mieć obowiązkowe szczepienia

 

 

Czarzasty został zapytany o propozycję, by partie opozycyjne wspólnie wybrały członków Rady Polityki Pieniężnej w Senacie. - Informuje się o efektach rozmów, a te rozmowy trwają już od dwóch czy trzech tygodni - powiedział poseł. - Taki jest układ głosów w Senacie, że trzeba się dogadać, więc nic nowego. Dobrze, że pan Donald Tusk o tym powiedział. Rozumiem, że to była ważna informacja dla jego partii, ale inne partie o tym wiedzą - powiedział.

 

ZOBACZ: Fogiel: jeżeli Tuskowi coś śmierdzi, to szukałbym w bliższym otoczeniu. Może w coś wdepnął?

 

Czarzasty odniósł się też do słów z nowej książki Donalda Tuska, który zauważył, że Lewica jest zbyt skupiona na "mniejszościowych projektach, a ostry spór o prawa LGBT czy też migrantów uniemożliwi budowanie większości, która jest w stanie wygrać wybory". - To są zaczepki bez sensu. Ja nie zaczepiam PO i Donalda Tuska, ale jeżeli już to napisał, to powiem tak: PO ma problem z zajmowaniem stanowiska w trudnych sprawach - powiedział Czarzasty.

 

Wymienił obowiązek szczepień, prawa kobiet i kwestię aborcji do 12. tygodnia życia. - Rozumiem, że problem jest ze środowiskami LGBT. My takiego problemu nie mamy, uważamy, że wszelkie mniejszości mają mieć takie same prawa jak wszyscy inni. Rozumiem, ze platforma będzie miała problemy z państwem świeckim - zauważył Włodzimierz Czarzasty. - Ja nigdy nie zrezygnuję z haseł progresji podatkowej, z walki o szczepienia, prawa kobiet, LGBT - powiedział, zauważając, że "jedna partia, której Donald Tusk nie zaatakował do tej pory, albo źle się nie wypowiedział, to jest Konfederacja". - To mnie dziwi, bo zadaję sobie pytanie, czy Plaforma zakłada możliwość współpracy z Konfederacją po wyborach? - dodał.

Lewica za obowiązkiem szczepień

W minioną niedzielę Lewica przedstawiła projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych; osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny.

 

"Zapowiedziane, zrobione! Lewica już oficjalnie złożyła projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach i o wyłączeniu zaszczepionych z obostrzeń" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik klubu Lewicy Marek Kacprzak.

 

- Dostałem przez pierwsze dwa-trzy dni masę obrzydliwych i mocnych ataków, m.in. na siebie (po zaprezentowaniu projektu) - powiedział Czarzasty. Przypomniał, że na 100 zgonów 94 to osoby niezaszczepione, a "jeżeli chodzi o zachorowania w całym kraju, to 9 na 10 osób w szpitalu jest niezaszczepionych". - Powiem coś ważnego: obowiązek to nie jest przymus. Mamy w tej chwili obowiązek szczepień na tężec, krztusiec, odrę. To jest obowiązek. Ludzie nie muszą się szczepić, ale będą podejmowali decyzję, będzie sankcja. Ale chciałbym, żeby zakłady pracy w razie lockdownu pracowały - powiedział Czarzasty. 

 

ZOBACZ: Kanada. Zakazano tzw. terapii konwersyjnej, która miała "zmieniać" orientację seksualną

 

Na pytanie o możliwe sankcje wskazał, że grzywna "to nie jest nowa kara", przywołując obowiązek szczepień dzieci na błonicę, krztusiec czy tężec. - Grzywny są nie większe niż 10 tys. zł, mogą być dawane wielokrotnie, a łączna kwota nie przekracza 50 tys. - przypomniał.

 

Polityk zauważył, że demonstracje antyszczepionkowców nie obejmują tych szczepień, które wymienił, a których obowiązek mamy od dawna. - Ale trzeba jasno powiedzieć: jak umiera tyle osób niezaszczepionych, to chcemy, żeby Polacy byli zaszczepieni - podkreślił. Na uwagę prowadzącego Marcina Fijołka, że nikt poza Austrią nie rozważa obowiązkowych szczepień, Czarzasty odpowiedział: "czyli bylibyśmy drugim krajem? Polska była drugim krajem na świecie, który wprowadził konstytucję. Teraz wszystkie ją mają". - Ja chcę wolności dla ludzi zaszczepionych - powiedział. - Lubię jeździć komunikacją miejską. Widział pan kogoś w tramwaju, kto sprawdzałby certyfikaty covidowe? Czy widział pan kogoś w kościele, kto by to liczył? - pytał.

Opozycji "słupeczki spadają"

Przywołał przykłady zachodnich państw "jak Włochy czy Francja", które egzekwują okazywanie takich dokumentów. - Tylko jeśli państwo jest państwem silnym, i nie boi się rząd, a w Polsce boi się także opozycja poza Lewicą, bo słupeczki im spadają - zauważył. Czarzasty podkreślił, że Lewica nie boi się kilkuprocentowego spadku poparcia w związku ze swoimi postulatami. - Wolę mieć dwa procent i ludzi zdrowych.

 

ZOBACZ: Jeżeli ktoś uchyla się od szczepień, powinien podlegać grzywnie - Czarzasty o projekcie nowego prawa


Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób dorosłych, z wyłączeniem osób, które mają przeciwwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki.

 

Ustawa zakłada też wyłączenie z lockdownu i ograniczeń dotyczących zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także zakłada powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

Oprócz Czarzastego w "Gościu Wydarzeń" weźmie udział Dorota Niedziela. Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są na polsatnews.pl.

pdb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie