Niemcy. Olaf Scholz nowym kanclerzem. Kim jest?

Świat
Niemcy. Olaf Scholz nowym kanclerzem. Kim jest?
PAP/EPA/FILIP SINGER
W działalność polityczną zaangażował się 1975 roku przystępując do SPD, czyli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec

W środę Olaf Scholz został wybrany nowym kanclerzem Niemiec. To dla tego kraju wręcz epokowa zmiana, ponieważ zastąpi na tym stanowisku ustępującą po 16 latach rządów Angelę Merkel. Kim jest i jakie ma doświadczenie Olaf Scholz?

Olaf Scholz ma 63 lata, urodził się 1958 roku w Osnabrücku w Dolnej Saksonii. Z wykształcenia jest prawnikiem ze specjalizacją z prawa pracy. 

 

W działalność polityczną zaangażował się 1975 roku przystępując do SPD, czyli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, początkowo działacz młodzieżówki tej partii i przez kilka lat jej przewodniczący. 

 

W Hamburgu, gdzie studiował i po ukończeniu nauki pozostał zaangażował się także w działalność samorządową we władzach landu. Wieloletni poseł do Bundestagu, niemieckiego parlamentu federalnego. 

Przewodniczący klubu SPD i minister 

W 2005 roku został szefem klubu parlamentarnego SPD, a dwa lata potem ministrem w rządzie Angeli Merkel. Objął kierownictwo resortu pracy i spraw społecznych. Z funkcji ustąpił w 2009 roku i wrócił do struktur regionalnych partii w Hamburgu.

 

ZOBACZ: Niemieccy politycy żegnają Angelę Merkel

 

Ponownie w rządzie pojawił się w 2018 roku jako federalny minister finansów oraz wicekanclerz Niemiec. W 2020 roku nominowany kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach 2021. 

 

Partia wygrała wybory uzyskując największa liczbę mandatów w Bundestagu, co zapewniło Szcholzowi nominację na urząd kanclerza. 

 

Oficjalne wybrany został w środę 8 grudnia. Nowy niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP. Więcej o nowym rządzie w Niemczech TU.

 

Urząd kanclerza federalnego Niemiec to de facto najważniejszy urząd w państwie. Odpowiada pozycji ustrojowej polskiego premiera. Kanclerz stoi na czele rządu i kieruje jego pracami. 

 

Olaf Scholz został 9 kanclerzem Niemiec od czasów II Wojny Światowej. 

laf/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie