Zmiany w regulaminie Sejmu. Ukrócenie ekspresowego procesu legislacyjnego i więcej debat
Polska
Budynek Sejmu, Warszawa
Opozycja z większym wpływem na codzienne prace Sejmu - to główne założenie zmian w regulaminie Izby, które proponują wszystkie opozycyjne koła i kluby parlamentarne. Pod projektem podpisali się także parlamentarzyści Kukiz'15, co oznacza, że jeśli zmiany trafią pod obrady w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość może przegrać głosowanie w tej sprawie.
Inicjatorem zmian jest senator Koalicji Polskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, a konkretne zapisy były wypracowywane od września. To właśnie wtedy senator, w programie "Graffiti", po raz pierwszy poinformował o pracach nad projektem.
- Zniesienie ekspresowego trybu legislacji, (…) prawdziwa, autentyczna debata oraz obowiązkowa informacja premiera przed szczytem UE w Sejmie, a po niej debata - takie zmiany w regulaminie izby niższej parlamentu zapowiadał wówczas senator.
Zmiany w pracy Sejmu
Jeśli zmiany wejdą w życie, bieżące prace Sejmu uległyby niemałym zmianom. Dla przykładu, ekspresowy proces legislacyjny - z pominięciem konsultacji społecznych - byłby możliwy tylko wtedy, gdy zgodziłaby się na niego większość 2/3 posłów (co oznaczałoby konieczność uzyskania w tej kwestii zgody przynajmniej części opozycji). Podobna procedura miałaby obowiązywać przy decyzji o przejściu na tryb zdalny obrad.
Inicjatorzy zmian proponują też powrót do rozwiązań dających opozycji rotacyjne przewodnictwo w komisji do spraw służb specjalnych, a także prawo przedstawicieli klubów do zadawania pytań przed głosowaniami (dziś jest to możliwość, na którą musi wyrazić zgodę marszałek Sejmu).
Przewodniczący klubów mogliby też dodatkowo wypowiadać się z mównicy sejmowej po rozpatrzeniu każdego punktu obrad. W projekcie jest też zapis uniemożliwiający odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy w pierwszym czytaniu.
Posłowie z obowiązkiem prowadzenia debat
Istotną zmianą byłoby też zobowiązanie Sejmu do prowadzenia regularnych - na wzór brytyjski - debat sejmowych między przedstawicielami rządu i opozycji.
Po zadeklarowaniu przez szefa koła lub klubu, że jest się opozycyjnym do rządu, regularnie można byłoby zadawać pytania do premiera - również na forum parlamentu.
Zmiany miałyby też objąć działania premiera w kwestii raportowania przed szczytami Rady Europejskiej - po wprowadzeniu zmian, szef rządu byłby zobligowany do informacji przed i po każdym szczycie szefów państw UE.
Szczegóły projektu dot. zmian w regulaminie Sejmu mają zostać zaprezentowane o godzinie dwunastej na konferencji prasowej. O tym, czy projekt trafi pod obrady zdecyduje marszałek Sejmu.