Roaming nadal bezpłatny dzięki porozumieniu między prezydencją a europarlamentem

Świat
Roaming nadal bezpłatny dzięki porozumieniu między prezydencją a europarlamentem
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Roaming nadal bezpłatny dzięki porozumieniu między prezydencją a europarlamentem

Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów - jest wstępne porozumienie wypracowane przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego.

Unijne regulacje polegające na możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju zostanie przedłużony do roku 2032. Przepisy obecnie obowiązujące wygasają 30 czerwca 2022 roku.

 

- Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego - powiedział w czwartek słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik

 

- Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE - dodał Koritnik. 

W każdym miejscu Europy poprawi się dostęp do zgłoszeń alarmowych 

Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W każdym miejscu Europy poprawi się również dostęp do zgłoszeń alarmowych.

 

ZOBACZ: Porozumienie w UE ws. obniżek VAT przez kraje. "Większa elastyczność i równy dostęp"

 

Konsumenci będą mieli prawo do jasnych informacji, kiedy usługa, z której korzystają w roamingu, może być związana z niezaplanowanymi kosztami. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

"Te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat"

Wstępne porozumienie osiągnięte w czwartek podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski.

 

ZOBACZ: Niemieckie media: szansa dla Polski na wypłaty z UE. "KE potrzebuje ustępstwa"

 

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager z zadowoleniem przyjęła osiągnięcie porozumienia.

 

- W 2017 roku zniesiono opłaty roamingowe. Dopilnowaliśmy dziś tego, że te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat, abyśmy podczas podróży w UE mogli utrzymywać kontakty, dzwonić, rozmawiać i korzystać z internetu bez dodatkowych kosztów. Nowym rozporządzeniem poprawiliśmy również jakość roamingu - oświadczyła.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie