Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec. Jest porozumienie koalicyjne

Świat
Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec. Jest porozumienie koalicyjne
PAP
Olaf Scholz będzie nowym kanclerzem Niemiec

Olaf Scholz (SPD) będzie po Angeli Merkel kolejnym kanclerzem Niemiec. Partie socjaldemokratów (SPD), Zielonych i FDP porozumiały się co do utworzenia koalicyjnego rządu.

Po tygodniach negocjacji trzy partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - Trzy partie - ogłosiły w środę umowę koalicyjną nowego rządu Niemiec.

Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec

Wcześniej odbędzie się ostatnia sesja głównej rundy negocjacyjnej z udziałem trzech stron uczestniczących w tworzeniu koalicji rządowej.

 

ZOBACZ: Niemcy. Chcą odbudować pomnik Bismarcka na Łużycach. "Żelazny kanclerz" chciał "wytępić" Polaków

 

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego - informuje telewizja ARD.

 

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października. Przez ponad miesiąc prawie 300 polityków-ekspertów negocjowało kwestie umowy w najdrobniejszych szczegółach.

 

Lider Partii Zielonych Robert Habeck przyznał, że negocjacje koalicyjne były "czasami dość wyczerpujące" i że partnerzy "wiele od siebie oczekiwali". Koalicja przejmuje stery "w czasie kryzysu" - powiedział Habeck, odnosząc się do pandemii koronawirusa. Podkreślił, że modernizacja kraju w takich warunkach "oznacza wielki wysiłek". W kontekście umowy koalicyjnej mówił o "dokumencie odwagi", który powinien być wzorem dla Niemiec. A te "po prostu działają".

 

ZOBACZ: Niemcy. Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich żołnierzy Bundeswehry

 

Mamy niezwykle ambitne plany. I dlatego odczuwamy pokorę wobec wymiaru tego, czego się podjęliśmy. Ta pokora jest wskazana w obliczu wyzwań - stwierdził lider liberalnej FDP Christian Lindner stwierdził.

 

Podkreślił, że "rozmowy koalicyjne "były tyleż kontrowersyjne, co dyskretne". "Nieraz godzinami zmagaliśmy się z pojedynczymi zdaniami". SPD i Zieloni mieli "silnych negocjatorów i dobre argumenty" i mogą być "dumni" z wyniku.

 

Lindner wyraził przekonanie, że "Olaf Scholz będzie silnym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec".

 

Annalena Baerbock z Partii Zielonych powiedziała, że umowa koalicyjna toruje Niemcom drogę do neutralności klimatycznej - jako pierwszemu z wielkich krajów uprzemysłowionych, który tego dokona. Jest to cel, który przewija się przez cały traktat.

Pandemia najważniejszą kwestią dla nowego rządu 

Olaf Scholz podczas konferencji prasowej przywódców partii nie rozpoczął swojego wystąpienia od kwestii umowy koalicyjnej, lecz od tematu pandemii koronawirusa, obecnie najbardziej palącej kwestii w Niemczech. Oświadczył, że nowy rząd chce powołać stały sztab kryzysowy i grupę ekspertów w Kancelarii Premiera.

 

Scholz podkreślił też, że należy przyspieszyć kampanię szczepień, w tym szczepień przypominających.

Angela Merkel kończy rządy po 16 latach

Dopiero we wtorek przywódcy partyjni i sekretarze generalni tych trzech ugrupowań osiągnęli porozumienie w budzącej kontrowersje kwestii ochrony klimatu. Według informacji ARD w umowie koalicyjnej ma być zapisana masowa rozbudowa sektora energii odnawialnych. Koalicja bierze również pod uwagę rok 2030 jako termin wycofania się z węgla - byłoby to osiem lat wcześniej, niż dotąd planowano.

 

ZOBACZ: Niemcy. Teolog podawał się za lekarza. Zaszczepił 1,5 tys. osób

 

We wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD.

 

Wraz z utworzeniem nowego rządu federalnego skończą się po 16 latach rządy kanclerz Angeli Merkel, która nie wystartowała w wyborach 26 września.

pdb/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie