Tusk: nie ma powodu, by z obowiązkowymi szczepieniami czekać do 1 marca

Polska
Tusk: nie ma powodu, by z obowiązkowymi szczepieniami czekać do 1 marca
Polsat News
"Nie ma powodu, by z obowiązkowymi szczepieniami czekać do 1 marca"

Nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca - powiedział we wtorek lider PO Donald Tusk. Przyznał jednocześnie, że nie jest zwolennikiem powszechnych, obowiązkowych szczepień.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli we wtorek nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

 

ZOBACZ: Obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca

 

Donald Tusk zapytany we wtorek w Onet.pl o zapowiedziane przez rząd obostrzenia ocenił, że "nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca".

 

- To jest o wiele za późno. Rekomendacje Rady Medycznej, na które się powoływaliśmy, wskazywały na potrzebę zrobienia tego dużo wcześniej - dodał lider PO.

Obowiązek szczepień

Pytany, czy jest za powszechnymi, obowiązkowymi szczepieniami Tusk przyznał, że nigdzie w Europie tego się nie robi, tylko Austria to zapowiada od lutego z pewnymi wyjątkami. Zwrócił też uwagę, że w Portugalii, gdzie nie wprowadzono obowiązku szczepień, zaszczepionych jest 90 proc. obywateli.

 

- Bo władze do tego poważnie podeszły (...) Po co wymyślać ustawy, skoro w rozporządzeniach rząd ma narzędzie, by egzekwować zachowania - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Wraca nauka zdalna, a co ze żłobkami i przedszkolami?

 

Tusk zauważył, że w Polsce narzędzia do promocji szczepień "są na stole". Podkreślił tez, że powinien obowiązywać "paszport covidowy".

- Niech będzie tak, że jestem zaszczepiony, mogę wejść, nie jestem zaszczepiony, nie mogę wejść - dodał.

 

"Nie zmuszajmy do szczepienia kogoś, kto ma jakąś obsesję, żeby się nie szczepić. Ale niech zna konsekwencje tego działania. W Portugalii nikt nikogo nie zmuszał, ale to jest kraj wyszczepiony" - podkreślił lider PO.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie