Adam Niedzielski: prognozy nie są optymistyczne, kryzys będzie się utrzymywał

Świat
Adam Niedzielski: prognozy nie są optymistyczne, kryzys będzie się utrzymywał
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Dyskutowaliśmy bardzo dużo o zagadnieniach dotyczących tego, jak jest perspektywa, czyli jakie są przewidywania, jakie są prognozy rozwoju pandemii w całej Europie. Niestety te prognozy nie są optymistyczne - mówił w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wszyscy stwierdzamy, że kryzys, z którym mamy do czynienia będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach - dodał.

Niedzielski we wtorek wziął udział w spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Tłumaczył, że prognozy to podstawa do wprowadzenia w Polsce nowych obostrzeń od grudnia.

 

- Niestety nie ma tutaj pozytywnych sygnałów, które dawałby nam tutaj jakąś bezpieczniejszą, bardziej komfortową perspektywę - mówił minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Wraca nauka zdalna, a co ze żłobkami i przedszkolami?

Minister zdrowia przekazał, że w UE powoływana jest nowa instytucja, która reagowałaby na jakiekolwiek kryzysy związane z zagrożeniem zdrowia publicznego. Powołany w tym celu ma zostać urząd "Hera", który ma być odpowiedzialny za szybkie zakupy szczepień w Komisji Europejskiej.

Niedzielski podkreślał, że priorytety UE "przesuwają się w kierunku leków". - Mamy coraz więcej badanych substancji i tutaj też sprawne działanie Unii Europejskiej, w ramach wspólnych mechanizmów zakupowych pozwoli zabezpieczyć naszych obywateli w analogiczny sposób, jak w przypadku szczepień - mówił.

pgo/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie