Obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca

Polska
Obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Resort Zdrowia ogłosił nowe obostrzenia

Od 1 marca w Polsce będzie obowiązywał obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto, pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19.

Niemal w całości potwierdziły się wcześniejsze ustalenia "Wydarzeń".

Obowiązkowe szczepienia. Dla kogo? Od kiedy?

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia na święta. Wraca nauka zdalna

 

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy"

 

Wideo: Rząd wprowadza obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych

 

Wiceminister Waldemar Kraska podkreślił, że resort zdrowia zrobi wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione.

Czy pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony?

Minister zdrowia odniósł się również do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

 

- Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS. Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - zapewnił szef MZ.

 

ZOBACZ: Badania nad amantadyną. Resort zdrowia odpowiada Marcinowi Warchołowi

 

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

 

- Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.

 

Więcej na temat obostrzeń, m.in. o powrocie do nauki zdalnej przeczytasz tutaj.

mad/ml/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie