Koronawirus. Nowe obostrzenia na święta Bożego Narodzenia. Wraca nauka zdalna

Polska
Koronawirus. Nowe obostrzenia na święta Bożego Narodzenia. Wraca nauka zdalna
Polsat News
Konferencja prasowa ministra zdrowia ws. nowych obostrzeń

- Chcemy nieco wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. Od okresu przedświątecznego do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach. Intencją jaką chcemy osiągnąć jest wydłużenie okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji wirusa, interakcji między dziećmi - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dziś resort zdrowia poinformował o 19 336 nowych zakażeniach i 504 zgonach. - Niestety, wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów na spadek tych zakażeń. Liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się stabilnie od trzech tygodni, na tym samym poziomie - powiedział minister Adam Niedzielski. 

Koronawirus w Polsce

- Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie – wskazał minister.

 

Podał, że średni poziom zakażeń to obecnie to ok. 23 tys. - Ten poziom - codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób - utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron – zaznaczył minister.

 

ZOBACZ: Badania nad amantadyną. Resort zdrowia odpowiada Marcinowi Warchołowi

 

- Konieczne jest podjęcie decyzji co do zaostrzenia restrykcji - dodał minister zdrowia.

Nowe obostrzenia. Ile osób w restauracjach, hotelach kinach?

Szef resortu zdrowia zapowiedział zmniejszenie limitów z 50 do 30 proc. Szczegóły przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

 

- Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - powiedział Kraska. 

 

Dodał, że w kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. 

 

- Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - podsumował. 

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia 

Nowe obostrzenia. Sylwester 2021 i Nowy Rok

- W dniu 31 grudnia i 1 stycznia 2022 roku wprowadzamy ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do stu osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione - poinformował Kraska.

 

Jak dodał od 15 grudnia limity w transporcie zbiorowym będą ograniczone do 75 procent.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń. Waldemar Kraska podał dane

 

Resort zdrowia zdecydował się na wprowadzenie obowiązkowych testów dla współdomowników osób chorych. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona – dodał Kraska. Testy będą wykonywane bez względu na to, czy osoba posiada certyfikat covidowy. 

 

Zmieniają się również zasady dla osób podróżujących spoza Strefy Schengen. 

 

- Od 15 grudnia wszyscy przylatujący spoza Strefy Schengen muszą okazać test na Covid-19 wykonany 24 godziny przed przylotem do Polski - powiedział. 

Nowe obostrzenia. Obowiązkowe szczepienia 

- Od pierwszego marca będziemy chcieli wprowadzić obowiązek szczepienia dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej nowych obostrzeń. 

 

ZOBACZ: Obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że rząd chce, aby punkty szczepień w galeriach handlowych mogły szczepić bez wcześniejszych zapisów.

Nowe obostrzenia. Do kiedy?

- Trwają jeszcze ostatnie dyskusje nad tym pakietem zmian obostrzeniowych, który powinien wejść w niedługim czasie i obowiązywać mniej więcej do końca roku - mówił we wtorek na antenie Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

O najnowszych ustaleniach "Wydarzeń" dotyczących nowych obostrzeń przeczytasz TUTAJ

 

Przyznał też, że "cały czas jesteśmy jeszcze na szczycie IV fali ", a dzisiaj resort odnotował 504 zgony pacjentów z COVID-19, w tym 379 to osoby, które się nie zaszczepiły. - To oznacza, że 75 proc. osób nie mogło liczyć na ochronę szczepionkową. Jeżeli rozmawiamy o tym, to te dane od kilku tygodni są na tym samym poziomie - podkreślił.

Przemysław Czarnek: o dłuższej nauce zdalnej niż łącznie 7 dni, czyli do 9 stycznia mowy nie ma

Nie ma dyskusji o nauce niestacjonarnej dłuższej niż łącznie 3 dni przed świętami i 4 dni po świętach, czyli do 9 stycznia - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

- Sam jestem zaszczepiony pełną dawką przeciw COVID-19, a także przeciwko grypie. Poza tym cała moja rodzina jest zaszczepiona. Jestem, więc zwolennikiem szczepień i do nich zachęcam. Natomiast do kwestii obowiązku szczepień przeciw COVID-19 podchodziłbym z dużą rozwagą - czy w ogóle jest zasadne, żeby tylko niektóre grupy zawodowe zmuszać do szczepień; czy w ogóle zasadne jest, żeby kogokolwiek zmuszać do szczepień? - powiedział minister Czarnek.

 

Dodał, że "w przestrzeni medialnej jest od pewnego czasu coraz więcej narracji i wypowiedzi ekspertów, które bardziej przypominają tępą propagandę, niż rzeczywiście rzetelną informację, a propaganda jest tak samo szkodliwa, jak nieodpowiedzialne głupstwa antyszczepionkowców".

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. "Część będzie obowiązywać w całym kraju". Ministerstwo Zdrowia o regulacjach

 

Zwrócił uwagę, że "minister Niedzielski zapowiedział plan wprowadzenia od 1 marca obowiązkowych szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych, natomiast decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte". - To nie są rzeczy, które można w moim przekonaniu wprowadzać rozporządzeniem. W tej kwestii musi najpierw zdecydować Sejm - zaznaczył minister Czarnek.

 

Wyjaśnił, że szef resortu zdrowia "mówiąc o nowych restrykcjach chciałby jak najszybciej zakończyć pandemię koronawirusa". - Ja to doskonale rozumiem, dlatego zachęcam do szczepień. Natomiast zalecam dużą rozwagę w kwestii obowiązkowych szczepień - dodał szef MEiN.

Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian

Pytany o zasadność wprowadzenia w szkole od 20 grudnia do 9 stycznia nauki zdalnej, podczas gdy żłobki i przedszkola będą działały bez zmian, minister Czarnek powiedział, że "jest to decyzja służb zajmujących się zwalczaniem koronawirusa". - Została ona podyktowana Wigilią i Bożym Narodzeniem, jak wyjaśniają służby zajmujące się zwalczaniem pandemii - powiedział minister Czarnek.

 

Zaznaczył, że dzieci nie przechodzą na naukę zdalną na dłuższy czas. - To jest tylko kilka dni - łącznie 7 dni nauki, które łącznie z przerwą świąteczną dają nam trzy tygodnie przerwania kontaktów okołoszkolnych, a nie trzy miesiące - powiedział szef MEiN.

 

Szef MEiN oświadczył, że przyjmuje argumentację służb ochrony zdrowia, natomiast "nie ma mowy o dłuższej nauce zdalnej niż do 9 stycznia".

 

- Nauka stacjonarna jest nam konieczna i dlatego w tym roku od 1 września, mimo różnych głosów przeciwnych i nakłaniania ze strony różnych środowisk opozycyjnych kontynuujemy naukę stacjonarną i będziemy ją kontynuować po pełnym okresie świątecznym - powiedział minister.

dsk/pgo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie