Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń. Waldemar Kraska podał dane

Polska
Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażeń. Waldemar Kraska podał dane
PAP/EPA/NEIL HALL / POOL

Ostatniej doby wykryto 19 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 504 osoby z COVID-19 - podał we wtorek w Newsroom WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tydzień temu Ministerstwo Zdrowia informowało o 19 074 zakażeniach i śmierci 526 pacjentów.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był m.in. o to, w jakim momencie IV fali koronawirusa znajduje się obecnie Polska.

 

- Myślę, że jesteśmy już na szczycie, ten szczyt co prawda wydaje się, że będzie trwał troszkę dłużej, czyli nie będzie to jednorazowy pik, tylko bardziej płaskowyż, bo te dane, które otrzymujemy codziennie się już właściwie ustabilizowały - powiedział Kraska.

 

Wiceminister poinformował, że ostatniej doby wykryto 19 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. - Czyli to jest około procent więcej, niż to było tydzień temu, czyli ta stabilizacja jest widoczna - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Ginekolog: kobietom w ciąży zalecamy szczepienie przeciw COVID-19 po I trymestrze

 

Jako niepokojące wskazał statystyki dotyczące szpitali. - W ciągu ostatniej doby było 826 nowych osób, które trafiło do naszych szpitali. W tej chwili jest ponad 23 tys. osób zakażonych koronawirusem, które przebywają w naszych szpitalach. To jest bardzo duża ilość ludzi - dodał. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 2 tys. osób - podał.

 

Kraska przekazał, że zmarły 504 osoby z COVID-19.

 

W poniedziałek resort zdrowia informował o 13 250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 25 zgonach z powodu COVID-19.

Szczepienia w Polsce

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 3 441 040 osób – podano w poniedziałek na stronach rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli.

 

Od końca grudnia 2020 r. wykonano 42 714 925 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 526 976 osób.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia i wojska. Nieoficjalne ustalenia "Wydarzeń"

 

Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 228 938 osób, a dawkę przypominającą – 3 441 040 osób. Dzienna liczba szczepień to 33 328 iniekcji.

 

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 594 507 dawek. Zgłoszono 16 383 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

Nowe obostrzenia na święta

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że rozważane jest "wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych". We wtorek lub w środę zostaną też przedstawione zaostrzenia w związku ze świętami i wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. 

 

- Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień; rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Francja. Szczepienie dzieci z grup wrażliwych,ograniczenie imprez. Premier ogłosił nowe obostrzenia

 

Dodał, że "stan rzeczy przedstawia się niedobrze, bardzo niedobrze, mamy dużo zgonów". - To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych - zaznaczał. - Ważne jest to byśmy się szczepili, będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień - mówił.

ml/zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie