Hiszpania. Prawie 70 medyków zakażonych po świątecznym przyjęciu

Świat
Hiszpania. Prawie 70 medyków zakażonych po świątecznym przyjęciu
Pixabay
Po świątecznym przyjęciu zakażonych jest prawie 70 medyków

68 osób - lekarzy i pielęgniarek - z południowej Hiszpanii zostało zakażonych koronawirusem po świątecznym przyjęciu, w którym wzięli udział w na początku grudnia. Przed wejściem na imprezę wszyscy uczestnicy pokazali negatywny wynik testu.

Władze hiszpańskiej służby zdrowia poinformowały, że w ubiegłą środę zakażeni medycy byli na świątecznym przyjęciu, w którym wzięło udział około 170 osób. 

Ognisko koronawirusa na przyjęciu świątecznym

Wszyscy goście przed wydarzeniem pokazali testy antygenowe z negatywnym wynikiem. Od przyjęcia zanotowano wśród nich 68 wyników  pozytywnych.

 

Zakażeni medycy byli w pełni zaszczepieni i nie wykazują żadnych objawów choroby. Większość z nich to pracownicy oddziału intensywnej terapii szpitala w Maladze. 

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: prognozy nie są optymistyczne, kryzys będzie się utrzymywał

 

Ognisko koronawirusa na przyjęciu zwiększyło obawy o ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 podczas wydarzeń towarzyskich w okresie świątecznym. W związku z tym władze służby zdrowia w Andaluzji zaleciły personelowi szpitala, aby nie brał udziału w przyjęciach bożonarodzeniowych.

 

W poniedziałek hiszpański premier Pedro Sánchez wezwał ludzi do zachowania ostrożności wobec COVID-19 w okresie świątecznym. - Nie możemy tracić czujności – powiedział dziennikarzom w Madrycie.

Koronawirus i szczepienia w Hiszpanii

W ostatnich tygodniach Hiszpania odnotowała wzrost zakażeń koronawirusem. Potwierdzono tam również kilka przypadków nowego wariantu Omikron, w tym cztery na Balearach (wyspach na Morzu Śródziemnym).

 

W sumie Hiszpania odnotowała około 5,1 miliona infekcji koronawirusem i 88 tys. zgonów od początku pandemii.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca

 

Według najnowszych danych około 74 proc. całej populacji kraju zostało w pełni zaszczepionych, a 9 proc. otrzymało dawki przypominające.

 

W zeszłym tygodniu hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias wykluczyła obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. - Rozumiem, dlaczego planują to kraje o niskim zasięgu szczepień. Ale Hiszpania jest jednym z wiodących krajów pod względem szczepień w Europie i na świecie - powiedziała. 

pgo/pdb/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie