Hiszpania. Omikron był w Katalonii już w połowie listopada. Wykryto go w ściekach

Świat
Hiszpania. Omikron był w Katalonii już w połowie listopada. Wykryto go w ściekach
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Podczas środowej konferencji w Barcelonie Cabezas wskazała, że Omikron może występować już powszechniej w Katalonii

Nowy wariant koronawirusa, Omikron, występował na terenie Katalonii już w połowie listopada 2021 r. - jak wynika z opublikowanych w środę badań jakości wody ściekowej w tym regionie Hiszpanii.

Jak poinformowała dr Carmen Cabezas, przedstawicielka katalońskich służb medycznych, potwierdzenie w wodach ściekowych regionu obecności nowego wariantu koronawirusa dotyczy całej drugiej połowy listopada br.

 

Służby medyczne Katalonii potwierdziły dotychczas dwa zakażenia u pasażerów samolotu, który przybył do tego regionu z Niemiec. Osoby te miały wcześniej kontakt z obywatelami RPA, gdzie pojawił się Omikron.

Koronawirus w ściekach 

Podczas środowej konferencji w Barcelonie Cabezas wskazała, że Omikron może występować już powszechniej w Katalonii. Przypomniała, że władze Katalonii oraz poszczególne ośrodki badawcze z tego regionu prowadzą systematyczne analizy dotyczące obecności koronawirusa w wodach ściekowych.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Austria wprowadza całkowity lockdown

 

Najbardziej zaskakujące wyniki badań prowadzonych tą metodą przedstawił Uniwersytet Barceloński w swoim komunikacie z 26 czerwca 2020 r. Uczelnia podała wówczas, że analiza próbki wody pobranej z kanalizacji w stolicy Katalonii wykazała, że stwierdzono tam cząsteczki koronawirusa już 12 marca 2019 r., czyli niemal rok przed potwierdzeniem przez hiszpańskie służby epidemii Covid-19.

 

"Rezultaty badań dowodzą, że (…) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie" - napisała 26 czerwca 2020 r. w komunikacie katalońska uczelnia.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie